“Плач Єремії” – легендарний музичний гурт родом зі Львова

Львів за правом вважається культурною столицею нашої країни, адже в нас народилося чимало відомих музичних гуртів, які стали відомими не лише в цілій Україні, а й в цілому світі, розповідає сайт lviv-trend.in.ua. Одним з таких музичних гуртів, які стали справжніми легендами з нашого міста, став гурт “Плач Єремії”.

Так, саме група “Плач Єремії” в наші дні вважається однією з найвизначніших рок-груп в Україні, яка здобула всесвітнє визнання і хіти якої вже багато років перебувають “на слуху” у львів’ян та всіх українців. Редакція нашого сайту вирішила присвятити матеріал улюбленій музичній групі мільйонів.

Від виступів на передвиборчих концертах до підкорення музичних арен: з чого почався творчий шлях гурту?

2

Історія заснування гурту “Плач Єремії” у Львові бере свій початок ще в 1990 році за ініціативи молодого і перспективного співака Тараса Чубая. Виконавець вже був відомий серед львівських слухачів, адже в той період він вже виступав в складі музичного театру “Не журись” – театру-кабаре, театру-студії, створеного у Львові в 1988 році. Саме Тарас Чубай входив до першого складу театру і міркував вже тоді над створенням власної музичної групи.

Однак на той час творча діяльність Тараса Чубая не обмежувалася лише виступами в складі музичного театру “Не журись” – відомо також, що ще за кілька років до заснування театру він виступав у складі гурту “Циклон” з 1985 року разом з Всеволодом Дячишиним.

У першому складі гурту “Плач Єремії” опинилися:

  • Тарас Чубай (вокал, гітара, музика);
  • Всеволод Дячишин (бас);
  • Олег Шевченко – він же “Білий” (гітара);
  • Мирон Калитовський (барабани);
  • Аліна Лазоркіна (арфа);
  • Олекса Пахолків (віолончель).

Зібравши гурт, виконавці зіграли свій перший концерт. Не дивно, що він відбувся на сцені того ж театру “Не журись”, де працював Тарас Чубай. Перший виступ відбувся в неповному складі, це був акустичний “камерний” концерт, зовсім несерйозний, який став лише першим кроком на творчому шляху популярного сьогодні гурту.

Назву для гурту обрав сам Тарас Чубай і багатьох слухачів цікавило питання, чому саме так називається колектив. Сама назва відсилає нас до біблійних історій і має деякий зв’язок з біблійним пророком, однак для Тараса Чубая ця назва, швидше, звучала як квітесенція вічності, про що він згодом розповів своїм слухачам.

Згодом Тарас Чубай прокоментував перші концерти гурту “Плач Єремії” і зізнався, що виступали на сцені театру, адже це була частина передвиборчої програми на підтримку В’ячеслава Чорновола. Потім були інші “дрібні” концерти – гурт виступав у Львівській філармонії та в РОКСІ, виступали без барабанів, зате з віолончеллю. Барабани вже “з’явилися” на вечорі поезії Віктора Неборака.

Перший “серйозний” концерт на альтернативному фестивалі “Вивих”

4

Першим творчим “серйозним” концертом гурту “Плач Єремії” можна вважати виступ на альтернативному фестивалі “Вивих”. Фестиваль “Вивих” призначений для нетрадиційних жанрів мистецтва і проводиться у Львові, всього його проводили двічі – в 1990 році та 1992 році.

Перший фестиваль якраз і відбувся за участі молодих перспективних виконавців з гурту “Плач Єремії”. Дебютний фестиваль приурочили до Дня визволення Африки та перших роковин Студентського братства, яке розпочало свою роботу в нашому місті. До слова, директором першого фестивалю став сам голова студентського об’єднання у Львові Маркіян Іващишин.

Разом з гуртом “Плач Єремії” тоді на сцені виступали інші відомі виконавці – це “Бу-Ба-Бу”, легендарний музичний гурт “Мертвий півень”, Таїсія Повалій, майбутній гурт “Скрябін”. Виступ молодого тоді гурту “Плач Єремії” на одній сцені з майбутніми “метрами” львівської та національної загалом музики немов напророчив виконавцям успіх на обраній стежині.

Випуск першого альбому гурту

4

Перший офіційний альбом гурту “Плач Єремії” вийшов вже через кілька років, у 1993 році. Цьому передувала участь ще в кількох молодіжних музичних фестивалях – це був фестиваль “Червона рута” в Запоріжжі в 1991 році, де виконавці успішно виступили та навіть здобули нагороду – друге місце в номінації “Рок-музика” (перше місце на фестивалі журі не віддали жодному з учасників). Також передувала участь в молодіжному міжнародному музичному фестивалі в місті Трускавець, що на Львівщині. Це був фестиваль “Марія”, який приніс гурту ще дві престижні музичні нагороди – це приз за найкращу пісню та приз глядацьких симпатій.

Окрилені таким успіхом, виконавці вирішили всерйоз взятися за випуск свого першого офіційного музичного альбому. Омріяне здійснилося і в 1993 році таки з’являється перший альбом під назвою “Двері, котрі насправді є”. Дебютний альбом гурту вийшов “на касетах” і до нього увійшло десять композицій, серед яких – “Єхидна”, “Відшукування причетного”, “Плач Єремії”, “Жах”, “Не спиняйте її”, “Сніг” та інші.

Вже багато років потому, з початком 2000-х, гурт зробив ремайстеринг цього альбому і перевидав його вже на дисках – такою була потреба “нового” часу та “нових” слухачів. Та саме перший альбом, записаних на касетах, приніс гурту “Плач Єремії” звання найкращого концептуального рок-гурту в Україні. Західні ж регіони країни взагалі в ті часи вважали культовими музику, яку творили ці виконавці.

Другий альбом і нові успіхи

плач

З часу запису першого альбому в гурті помінявся гітарист та барабанщик, однак це не завадило виконавцям продовжувати повноцінну творчу діяльність та записувати нові хіти. Вже в 1995 році вийшов у світ другий альбом гурту, який отримав назву “Най все буде як є…” – цей альбом теж з’явився на касетах і так само до нього увійшло десять музичних композицій.

Саме другий альбом став творчим проривом гурту – серед композицій тут була пісня “Вона”, яка дуже швидко стала справжнім хітом. Хоч пісня вийшла ще в далекому 1995 році, її досі та обожнюють мільйони слухачів. Детальніше про хіт, який став легендою і справжнім символом української рок-музики, ми напишемо нижче.

Гурт нестримно розвивався і здобував все нові та нові нагороди. Завдяки другому альбому гурт отримав “Золоту Жар-птицю” Таврійських Ігор в номінації “Найкращий рок-гурт України”.  Окрилені успіхом, виконавці далі продовжують плідно і натхненно працювати, щоб випустити у світ свій третій альбом “Хата моя”, роботу над яким розпочали в 1997 році. Далі – успіх та слава, всеукраїнське визнання і багато років плідної творчої праці, записи з іншими відомими вітчизняними виконавцями.

Найбільший хіт гурту “Плач Єремії” – “Вона”

плач

Як ми вже згадували вище, найбільшим хітом гурту “Плач Єремії” стала пісня “Вона”, яка увійшла до другого альбому гурту, що вийшов у 1995 році. Цікаво, що за результатами соціологічного опитування серед українців ця пісня була визнана українським хітом, що найбільше запам’ятався за останню чверть століття. В наші дні його називають “візиткою” української рок-музики.

Як же ж з’явився цей чудовий хіт? Його написав поет Кость Москалець ще в серпні 1989 року у Львові, цей поет на той час виступав у вищезгаданій театральній студій “Не журись!”, де виконував пісні, що написав власноручно. Коли в автора поцікавилися, який символізм цієї пісні, то він розповів, що “Вона” – це образ швидше символічний, аніж реальний. Автор слів зізнався, що на написання цієї пісні його надихнула учениця музичного класу в школі імені Соломії Крушельницької. Зараз ця жінка живе та працює в Шотландії, де продовжує свою музичну кар’єру і грає на арфі.

Пісню “Вона” виконував і соліст гурту, і сам автор свого часу. Він добре приятелював з Чубаєм, тому пісня дуже швидко залунала у виконанні Віктора Морозова. Зазвучала, і стала справжнім легендарним хітом української рок-музики. Виросло ціле покоління, яке вважає цю пісню народною, своєю, а в інтернеті численні молоді виконавці намагаються переспівати “Плач Єремії”, однак їм направду це мало вдається: оригінал виявився кращим за будь-які інші спроби переспіву.

Незмінний лідер гурту Тарас Чубай

2

Окремо варто згадати про Тараса Чубая, з ініціативи якого і було засновано легендарний гурт. Тарас Чубай – знаний український музикант зі Львова, автор та виконавець багатьох відомих пісень, композитор. За всі роки своєї плідної творчої діяльності Тарас Чубай випустив у світ більше сотні пісень, записав одинадцять студійних альбомів.

Як син відомого поета Грицька Чубая, Тарас продовжував манеру батька і оспівував своє. Багато його пісень написані саме на поезію батька-поета, а також багатьох інших відомих українських авторів.

Тарас Чубай – випускник Львівської музичної школи імені Соломії Крушельницької та Львівської консерваторії, який ще в молоді студентські роки розпочав свою творчу діяльність. Молодий та амбіційний Тарас став учасником багатьох виступів театру-студії “Не журись!”, мріючи про власний гурт. Результатом його мрій та планів стало заснування гурту “Плач Єремії”.

Виступаючи у складі власного гурту, Тарас Чубай також організовує сольні концерти. Великий сольний концерт Чубая відбувся в 2003 році у палаці “Україна”, на якому він представив свій новий альбом “Світло і сповідь”.

Ще за декілька років Тарас Чубай був удостоєний звання “Заслуженого артиста України”, а кілька років тому, в 2017, його було удостоєно нового звання – “Народний артист України”.

Як живе легендарний засновник гурту зараз?

плач єремії

Зараз Тарас Чубай живе у передмісті української столиці, в невеликому затишному будиночку, подалі від людей та шуму. Тут він облаштував власну музичну студію – куди ж легендарний виконавець без власної студії? Та зараз для виконавця весь його творчий “рух” за багато років – це вже історія і в наші дні виконавець вже так не поспішає, як робив це в молоді роки. Творить повільно та натхненно, не беручись спішно за написання нових матеріалів.

Співаку подобається бути подалі від міської метушні і ближче до природи, в будинку, де він зараз мешкає разом зі своєю сім’єю – дружиною та трьома дітьми. В планах музиканта – перезаписати багато старих композицій гурту “Плач Єремії”, адже молодий сучасний слухач їх практично не знає (окрім легендарної композиції “Вона”).

Сам співак не раз зізнавався журналістам в тому, що його не сподобалася одразу пісня “Вона” і що серед студійних альбомів насправді мало його композицій. Так склалося, бо виконавець соромиться їх співати на публіку і тому пише переважно у шухляду.

Засновник гурту не раз зізнавався, що головним досягненням колективу є те, що вони за багато років існування не розпалися і продовжували творчу працю.

Гурту “Плач Єремії” – тридцять років

гурт плач єремії

Час пливе рікою і от уже в 2020 році кращому українському  рок-гурту “Плач Єремії” виповнилося тридцять років. Тарас Чубай зізнавався не раз журналістам під час інтерв’ю, що перші роки існування колективу час тягнувся дуже повільно – повільно здобували популярність, неквапом виходили перші альбоми, потрібно було здолати чимало труднощів, щоб вийти на національний рівень і стати справжніми музичними легендами, про яких знає вся Європа.

Зараз же час для гурту дуже швидко плине. Тарас Чубай каже, що з новими піснями на концертах досить “туго”, бо зізнається, що публіці не потрібні нові пісні, адже вона їх не знає. Українська публіка добре знає старі добрі пісні легендарного гурту і не втомлюється їх слухати та співати, що вже говорить про те, яку позицію “Плач Єремії” займає в культурному житті народу.

Comments

.,.,.,.