Фільм про євреїв, який зняли у Львові: цікаві факти

У Львові за багато років відзняли чимало стрічок, про які знає цілий світ. В нашому місті створені всі умови, а головне – збереглася неповторна атмосфера, яка дозволяє знімати і історичні фільми, щоб розповідати людям про правду і відкрити очі на те, що відбувалося в нашому місті та нашій країні колись загалом, розповідає сайт lviv-trend.in.ua.

Одна з найвідоміших історичних документальних стрічок, яку було відзнято саме в місті Лева, це фільм “У темряві”. Редакція нашого сайту зібрала цікаву інформацію про фільм і знайшла факти про стрічку, про які ми розкажемо в цьому матеріалі.

Хто наважився розповісти історичну правду людям?

агнешка

Заслуга у появі цієї стрічки належить польська режисерка Агнешка Голланд, зусиллями якої було відзнято польсько-німецько-канадський драматичний фільм, що побачив світ у 2011 році. Дії фільму розгорнуто в часи Другої світової війни у місті Львова.

Сценарист, який працював над фільмом, – канадський режисер Девід Ф. Шамун, який збудував свою історію і написав сценарій на основі книги Роберта Маршала “В каналізаціях Львова. Героїчна історія про часи Голокосту”, яку було написано у штатах на початку 90-х років минулого століття. Якщо говорити про книгу, яка послугувала основою для створення фільму про історичну правду, то її збудовано на спогадах реальної учасниці тих сумних подій часів Другої світової війни.

Сюжет фільму, який розповідає про події Другої світової війни

2

Стрічка розповідає про події Другої світової війни – нелегкий час для України і для Львова зокрема, а особливо для населення євреїв, які в той час дуже густо населяли європейські країни. В центрі сюжету – головний герой – поляк за національністю Леопольд Соха, який був інженером львівської каналізації в ті часи.

Головний герой знаходить абсолютно випадково в каналізації єврейську сім’ю, яка незаконно переховувалася від переслідувань тогочасної влади, аби просто вижити та головне – зберегти свою маленьку дитину Кристину, яка багато років вже після тих подій наважиться розповісти всьому світу про те, що їй довелося пережити в ті нелегкі часи.

Єврейська родина, щоб вберегти життя дитині, просять інженера Леопольда, аби він допоміг їм переховуватися. Чоловік на це погоджується і за гроші вирішує допомогти сім’ї, замовчуючи переховування родини в львівській каналізації. До слова, сім’я провела в тій каналізації довгих чотирнадцять місяців, переховуючись від переслідувань влади.

Похмурий фільм про правду: жахаючі сюжети життя єврейської сім’ї в львівській каналізації

2

Сам фільм, як згодом розповідають численні глядачі, дуже похмурий і сірий, там показано дуже багато сумних, чорних моментів з життя єврейської родини. Найжахливіше – це те, що сім’я живе в страшних умовах голоду, вони живуть багато місяців поряд з пацюками, нечистотами, вони часто і важко хворіють, однак не здаються у своїй боротьбі за виживання.

Якщо говорити про конкретні сцени фільму, які направду жахають та пробирають глядача до самого серця, то це, наприклад, епізод, коли жінка народжує дитину і душить свого рідного сина. Вона робить це зі скрипучим болем в серці і робить таке від безвиході – новонароджена дитина своїми криками може видати місце, де переховується сім’я, і тоді не зможе врятуватися ніхто з родини.

Цікаво, що в один момент Леопольд Соха вирішив для себе забрати дитину, яку народить жінка, до себе, аби зберегти хлопчику життя та не викрити сім’ю владі, яка озлоблено перешукувала та знищувала всіх євреїв. Однак благородний вчинок чоловікові не вийшло зробити, адже він попросту не встиг.

Людська психологія переховувачів, які сиділи в каналізації

5

Дуже багато психологічних моментів продемонстровано у фільмі – зокрема, розповідається про те, що єврейська сім’я не могла порозумітися між собою, навіть перебуваючи в таких страшних умовах на волоску від смерті. Так, наприклад, вони в один момент вирішують навіть вбити свого захисника, бо не можуть в страху довіряти навіть тій людині, яка в такий нелегкий час вирішила простягнути свою руку допомоги.

Був у фільмі ще один епізод, що розповідає про психологічний стан людей, які перебували в каналізації. Так, наприклад, одна з молодих єврейок, яка також переховувалася від смерті та переслідувань в каналізації, не витримала гнітючої атмосфери каналізації та жахливих умов існування, і вирішила втекти звідти, бо в гетто їй перебування здавалося простішим, ніж тут.

Ще один з мешканців підземелля просто втрачає ознаки людської гідності і людський сором і просто спить зі своєю коханкою на очах в дружини та дітей. Людську гідність та честь втрачають ще кілька євреїв, які крадуть гроші у своїх же знайомих, і втікають з цими грошима, які були останнім шансом вижити, бо саме за гроші Леопольд допомагав їм переховуватися в каналізації. Та на втікачів дуже швидко чекає кара і їх вже на виході вбивають німці.

Метаморфоза Леопольда у фільмі

фільм

Ще один важливий психологічний позитивний момент у фільмі – це суттєва метаморфоза Леопольда, який спершу дуже вагався, чи допомагати втікачам, думав тільки про грошову винагороду за свої старання і навіть міркував, що може здати цих євреїв німцям на розтерзання. Однак в один момент Леопольд глибоко переоцінює ситуацію і всіляко починає допомагати євреям.

Леопольд згодом починає робити так, щоб життя в каналізації для євреїв не було таким нестерпним. Він намагається влаштовувати їм свято навіть в каналізації, приносить харчі, спілкується з ними щиро. Потім – переломний момент в фільмі, коли Леопольд задумується над тим, що євреї абсолютно нічим не гірші від поляків та інших людей і ділиться цим зі своєю дружиною, яка натомість розповіла, що Ісус та Марія також були євреями.

Як глядачі оцінили стрічку, відзняту у Львові?

5

Що стосується головної оцінки фільму – це глядацької думки, то дуже багато схвальних відгуків про стрічку можна знайти в інтернеті. Люди ставлять фільмові найкращі оцінки, однак цю думку не поділяють експерти, які кажуть, що жінка по-своєму показала цю історію і видозмінила те, що насправді розповідає очевидиця цих подій.

Як би там не було, однак історію потрібно знати всім, щоб не повторити помилок минулого в майбутньому та теперішньому. Тому радимо львів’янам переглянути цю стрічку, щоб привідкрити для себе завісу тих нелегких часів.

Comments

.,.,.,.