Історія одного з найстаріших львівських кінотеатрів “Коперник”

У Львові в наші дні є багато сучасних кінотеатрів, які пропонують глядачам переглянути останні новинки фільмів та мультфільмів на великому екрані за допомогою сучасних засобів. Більшість львівських кінотеатрів виникли порівняно нещодавно, за останні кілька десятків років, однак є і “старожили” серед львівських кінотеатрів – наприклад, славнозвісний кінозал “Коперник”, що розташований в самому історичному центрі нашого міста, розповідає сайт lviv-trend.in.ua.

Коли заснували кінотеатр “Коперник”?

2

Історія кінотеатру “Коперник” у Львові бере свій початок ще з 1912 року, коли у житловому будинку в центральній частині міста вирішили обладнати кінотеатр. Йшлося про приміщення в будинку за адресою вулиця Коперника, 9.

Спершу кінотеатр було засновано під іншою назвою – тоді його назва була “Санс-Рівал”. Саме приміщення майбутнього кінотеатру перебувало у власності інженера Едварда Бурнатовича. Переобладнати приміщення будинку під майбутній кінотеатр доручили архітектору Казимиру Теодоровичу, за проєктом якого і здійснили реконструкцію, перетворивши будівлю в один з найстаріших на сьогодні львівських кінотеатрів.

На ті часи в кінотеатрі була одна з найкращих глядацьких зал для перегляду фільмів. Вражає кількість місць для глядачів – в ті часи майбутній кінотеатр “Коперник” міг вміщувати до 425 глядачів у великому просторому залі. Зал чудово підходив не тільки для трансляції кінофільмів та мультфільмів, тому його використовували також для проведення різноманітних вистав та для проведення наукових зібрань.

Так, наприклад, є інформація про те, що в залі цього кінотеатру збиралися науковці Львівської політехніки та Львівського національного університету. Варто зауважити, що в ті роки в кінотеатрі відвідувачам демонстрували безліч пізнавальних, знакових фільмів у світовому кінематографі. Так, наприклад, в ті роки львів’яни мали насолоду переглянути документальний фільм про загибель “Титаніка”, фільм “Кво Вадіс”, чимало фільмів тут показували, які знімали на основі реальних подій.

Кінотеатр в руках іншого власника

3

Через кілька років існування в кінотеатру змінився власник – на зміну інженеру Бурнатовичу прийшов львівський підприємець Тадей Кухар, людина, яка була в той час тісно пов’язана з кінематографом. Безпосереднім керівником, який тоді очолював кінотеатр, став Мечислав Тюмен.

Завдяки зусиллям нового власника та нового керівництва кінотеатру він вийшов на новий рівень розвитку та вже у 1930 році його було названо третім звуковим кінотеатром, розташованим у Львові.

Згодом настали часи німецької окупації. В цей період кінотеатр було збільшено – зросла кількість місць для відвідувачів, а сам кінотеатр вирішили перейменувати і в ті часи він носив назву “Студіо”. Кількість місць для відвідувачів в глядацькому залі тоді становила понад 450 місць!

Коли в кінотеатру з’явилася сучасна назва?

5

Сучасна назва кінотеатру, “Коперник”, з’явилася вже в часи радянської влади. На зміну німецькій окупації Львова прийшла радянська окупація, в ході якої кінотеатру було присвоєно офіційну назву “Кінотеатр імені Коперника” та віднесено до першої категорії. До цього, до 1944 року, діяла стара назва кінотеатру – “Коперник”.

Повоєнний час дуже багато пам’яток архітектури та інших будівель та приміщень закинув і дуже багато культурний надбань в ті часи відверто занепали. В повоєнний час кінотеатр також сильно занепав, дуже бідним було технічне забезпечення кінотеатру. Тоді врятувало кінотеатр від цілковитого занепаду те, що його радянська влада віднесла до кінотеатрів першої категорії, тут демонстрували тільки найкращі стрічки, а тому про кінотеатр потрібно було подбати.

Як тоді відбувалися кінопокази? Кінопокази в ті часи були дуже “помпезними” – перед початком кіносеансу відбувалися джазові концерти, глядачі могли насолодитися музичною преамбулою. Були, звісно, і політичні моменти в роботі кінотеатру – куди ж без них в час радянського панування? Перед показом фільму глядачі були змушені прослухати також політичні лекції на різноманітні теми.

Потім деякий час кінотеатр зробили повністю дитячим, однак він не здобув популярності серед дітей і дуже швидко від такого статусу кінотеатру довелося відмовитися. Натомість в ті часи у Львові діяв інший спеціалізований кінотеатр – кінотеатр “Піонер”, в якому і відбувалися покази фільмів для школярів тогочасних львівських шкіл. Подейкують, що в “Коперника” не вдалося стати дитячим і цікавим для дитячої аудиторії через занадто високий рівень політичної зааганжованості.

Легендарний кінотеатр “Коперник” в наші дні

4

Наступна сторінка розвитку кінотеатру “Коперник” – це вже 2000-ні роки. Так, в 2004 році кінотеатр став частиною приватної мережі “Кінопалац”, при цьому кінотеатру вирішили зберегти його історичну назву. Кінотеатр отримав в ті часи нового власника – ним став Богдан Батрух, відомий кінодистриб’ютор, власник студії дублювання кінострічок.

Новий власник приніс суттєві зміни кінотеатру – в ті часи була проведена масштабна реконструкція будівлі, тоді замінили обладнання та крісла в кінозалі. Після реконструкції кількість глядацьких місць в залі зменшилася – не було так багато місць як в радянські часи чи в часи німецької окупації. Однак це вже були зручні і комфортні місця для сидіння, сучасні і нові. Зараз зала глядацького кінотеатру “Коперник” розрахована на 173 місця.

Ще згодом кінотеатр отримав нове технічне обладнання для трансляції фільмів. Так, наприклад, в 2009 році в кінотеатрі було встановлено сучасне цифрове проекційне обладнання та систему трьохмірного кінопоказу.

За багато років існування незмінно збереженими залишаються оригінальні архітектурні рішення кінотеатру – наприклад, елементи декору приміщень, розетки на карнизах, гірлянди з маскаронами тощо.

В наші дні кінотеатр “Коперник” є одним з найстаріших львівських кінотеатрів і улюбленим місцем для перегляду фільмів багатьох львів’ян.

Comments

.,.,.,.