Топ-10 фільмів, які знімали у Львові

У 1897 році у Львові зняли перший фільм – W kawiarni lwowskej («У львівській кав’ярні»). Відтоді місто Лева стало справжнім знімальним майданчиком і героєм багатьох кінематографічних шедеврів, пише lviv-trend.in.ua. Пропонуємо 10 фільмів, які знімали у Львові, у хронологічному порядку.

1. «Буде краще»

1936-го року Варшавське кінематографічне бюро «Фенікс» зняло у Львові чорно-білу музичну комедію Będzie lepiej («Буде краще»). Режисер – Міхал Вашинський. Саме у цьому фільмі вперше з’явилися на великому екрані культові персонажі міжвоєнного Львова – батяри Щепко (Казимир Ян Вайда) і Тонько (Генрик Фоґельфанґер).

2. «Іванна»

«Іванна» – радянський антирелігійний художній фільм режисера Віктора Івченка, який вийшов на кіностудії ім. О. Довженка в 1959 році.

В об’єктив камери потрапили реальні вулиці та інтер’єри повоєнного Львова, завдяки чому цей фільм може слугувати свідченням не лише ідеологічних практик радянської влади, а й тогочасних міських просторів.

Стрічка спрямована проти греко-католицької церкви та митрополита Андрея Шептицького. У час, коли радянська пропаганда набирала обертів, «Іванна» була одним із найпопулярніших фільмів.

Побутують думки, що на початку 60-х років ХХ століття Папа Римський Іван XXIII наклав на фільм анафему (відлучення єретиків або непокаянних грішників від церкви з оголошенням довічного прокляття). Підтвердження цьому немає, однак певні події змушують вірити в те, що це правда. За короткий проміжок часу померло семеро осіб, причетних до проклятого фільму.

Зокрема, через кілька місяців після прем’єри на знімальному майданчику в полум’ї згоріла виконавиця головної ролі Інна Бурдученко, будучи вагітною. У фільмі її героїня зреклася Бога і зірвала із себе хрестик. Крім того, під тролейбусом загинув син художника-постановника фільму. За загадкових обставин померла дружина оператора комбінованих зйомок. Від невідомої хвороби відійшла у вічність донька автора сценарію. А в режисера стався інфаркт.

3. «Майор Вихор»

Це ще один радянський художній фільм. Він трисерійний, а зняв його в 1967 році режисер Євген Ташковий за однойменним романом Юліана Семенова.

Фільм присвячений подвигу «майора Вихора» – реальної особи, українського-радянського розвідника Євгена Березняка, який врятував Краків від знищення. Місто Лева тут зіграло окупований німцями Краків. Цікаво, що реальний «майор Вихор» з кінця 1945-го і до 1952 року очолював Львівський міський відділ народної освіти, був обраний депутатом Львівської міської ради. А в кіно його зіграв також львівʼянин, випускник школи № 35 Вадим Бероєв.

4. «Щит і меч»

Ще одним радянським художнім фільмом про розвідника, в якому фігурує Львів, є «Щит і меч». Стрічка чотирисерійна, знята в 1968 році за однойменним романом Вадима Кожевникова режисером Володимиром Басовим.

Сюжет про Олександра Бєлова, який виїхав в 1940 році в Німеччину з Риги разом зі своїм другом, а потім був переведений до Берліна, де дослужився до чину гауптштурмфюрера СС.

Популярності фільму посприяли актори: Станіслав Любшин, Олег Янковський, Володимир Басов, Алла Демідова, Юозас Будрайтіс та інші.

Цікаво, що режисер Басов познайомився з актором Янковським саме у Львові. Він зустрів його в готельному кафе, коли той сидів за столиком. Тоді він подумав, що цей молодий хлопець дуже підходить на роль Генріха. А з’ясувалося, що він якраз-таки актор.

5. «Салют, Маріє!»

Це двосерійна чорно-біла художня драма 1970 року режисера Йосипа Хейфиця. Львів цього разу зіграв Іспанію.

У фільмі зіграла українська акторка театру та кіно Ада Роговцева. Завдяки ролі Марії Ткачової, вона стала акторкою року в СРСР за версією журналу «Советский экран».

6. «Старики-розбійники»

Цю комедію зняв режисер Ельдар Рязанов у 1971 році. Тут знімалися відомі на той час актори Юрій Нікулін, Євген Євстигнєєв, Георгій Бурков та інші.

Практично всі вуличні сцени були відзняті у Львові. Проте пильне око львів’янина одразу помітить заплутаність маршрутів персонажів. Наприклад, герої забігають у трамвай, щоби добратися до Ратуші від театру Заньковецької. Насправді ж там як рукою подати. Однак, незважаючи на такі нюанси, Львів усе одно виглядає прекрасним.

7. «Д’Артаньян і три мушкетери»

Цей багатосерійний музичний пригодницький фільм 1978 року за мотивами роману Олександра Дюма «Три мушкетери» зняв режисер Георгій Юнгвальд-Хількевич.

Львів тут зіграв Париж. Крім того, окремі сцени знімали в Олеському, Підгорецькому та Свірзькому замках, що на Львівщині.

8. «Чарівний голос Джельсоміно»

Це одна з улюблених кіноказок дітей початку 80-х років ХХ століття. Її знімали у Львові й Одесі. Режисер фільму – Тамара Лісіціан. Вона ж писала і сценарій за відомою повістю Джанні Родарі «Джельсоміно в Країні брехунів».

У стрічці можна побачити площу Ринок, каплицю Боїмів, аптеку-музей «Під чорним орлом» та іншу архітектуру Львова.

9. «Рецепт її молодості»

Цей радянський музичний фільм 1983 року – екранізація Євгеном Гінзбургом фантастичної повісті Карела Чапека «Засіб Макропулоса».

Сюжет про співачку Емілію Марті, якій понад триста років, хоча виглядає вона років на 35.

Фільм невисоко оцінений кінокритиками, однак атмосфера давнього Львова тут передана добре. Серед акторів – Людмила Гурченко, Олександр Абдулов, Олег Борисов, Армен Джигарханян та інші.

10. «Як гартувалася сталь»

Радянський шестисерійний мінісеріал 1973 року зняв режисер Микола Мащенко за мотивами однойменного роману Миколи Островського, де описуються пригоди російського радянського революціонера Павки Корчагіна у період окупації України російською імперією.

Ця стрічка може зацікавити хіба що як зразок радянського ідеологічного кіно. У радянські часи серіал мав успіх, адже регулярно демонструвався по телебаченню. Потім же ідеї і герої, показані в «Як гартувалася сталь», стали «неактуальними».

У Львові зняли лише деякі фрагменти. Цікаво, що в 1999 році стрічка була визнаною найкращою в Китаї, тож, беручи до уваги кількість населення Китаю, чудовий Львів побачило безліч глядачів.

Comments

.,.,.,.