Історія Львівського обласного театру ляльок

Чи не кожна дитина полюбляє гратися з різними іграшками. Особливою з-поміж них є лялька. Така іграшка приваблює своєю схожістю з людиною. Крім того, лялька ще в давнину мала виняткове символічне значення.

Для прикладу, в кожному українському домі були ляльки, не тільки були забавкою для дітей, а також своєрідними оберегами. Крім того, за допомогою ляльок діти мають змогу «погратися в життя», уявити та створити певні ситуації, розмови та події. Більше на lviv-trend.

Відтак, така гра трансформувалася у справжнє мистецтво – ляльковий театр. У Львові це вид мистецтва має свою історію. Тому розглянемо детальніше про Львівський обласний театр ляльок. 

Створення театру ляльок у Львові

Львівський обласний театр ляльок розташований на площі імені Данила Галицького в будинку, що раніше був Ремісничою палатою. Будівлю збудувала в 1914 році. Вона внаслідок Першої світової війни зазнала низки трансформацій – будинок багато перебував в оренді різних людей.

C:\Users\smail\Desktop\logo-present-263-75big-5563-kb.jpg
Будівля Львівського обласного театру ляльок

Зокрема, 1926 році тут створили кінотеатр «Штука», де могли розміститися двісті дев’яносто глядачів. У «Штуці» відбувалися покази фільмів різних жанрів. Тому місце стало популярним серед відвідувачів. До Другої світової війни перший кінотеатр закрили, натомість в будівлі діяв ще один кінотеатр, під назвою – «Балтик».

Офіційною датою відкриття Львівського обласного театру ляльок вважається 1945 рік. Саме тоді відбулася прем’єра вистави «Гусеня». Режисеркою вистави стала Антоніна Мацкевич. Вона була і першою директоркою театру ляльок. 

C:\Users\smail\Desktop\tom19_1073.jpg
Антоніна Мацкевич / Українська енциклопедія

Варто зазначити, що спочатку в сорокових роках ХІХ століття Антоніна Мацкевич разом зі своїм чоловіком відкрила в будівлі майбутнього театру Будинок народної творчості. Тоді організовували спеціальні курси та майстер-класи, де навчали молодь акторської майстерності. 

А вже через п’ять років в квітні Мацкевич змогла зібрати трупу акторів та відкрити театр ляльок. Цікаво, що спочатку в театральному колективі було небагато учасників. Вистави творили сім акторів, костюми шила одна кравчиня, до роботи театру, зокрема над декораціями, також долучилися: художник, архітектора та столяр.

Діяльність Львівського обласного театру ляльок

Від початку своєї діяльності театр ляльок вирізняється особливими виставами та організацією різних заходів. Зокрема в театрі відбуваються покази вистав і для ідей, і для дорослих.

C:\Users\smail\Desktop\logo-present-263-38d06d199cccb00092842c059c878be2-2742-kb.jpg

Для дітей відомими виставами є українські народні казки («Пан Коцький), твори Івана Франка («Лис Микита»), казки світових авторів (Ганс Крістіан Андерсон «Снігова королева») тощо. Для дорослих популярною постановою є «Ніч перед Різдвом» Миколи Гоголя.

Цікаво, що перша керівниця театру Антоніна Мацкевич мала власний підхід до лялькових постановок. Перед кожною виставою був невеликий вступ, в якому приймали участь два герої: Данило Галицький та його син Лев.

Саме останнім пов’язаний перший логотип театру. Однак для комуністичної влади керівниця представила короля Лева – Івасиком-Телесиком, щоб не піддатися цензурі. Також на емблемі були зображені три вежі, які нагадували тризуб України. 

C:\Users\smail\Desktop\285523578_3256852754527715_8006169211599212680_n.jpg
C:\Users\smail\Desktop\285256136_3263042387242085_199017950690390467_n.jpg
Львівський обласний театр ляльок

У 2017 році логотип театру ляльок осучаснили та змінили на малюнок актора, який крокує з лялькою, що творять єдине ціле – певний мистецький образ для аудиторії. Такий логотип створила студія дизайну Pixetic.

Неординарною виставою в репертуарі театру є постановка «Знайдена Лялька». Вона стала першою еко-виставою в Львівському обласному театрі ляльок. Режисеркою постановки стала Ірина Ципінова. «Знайдена Лялька» – вистава, герої якої звертаються до екологічних проблем та вчать дітей, як правильно сортувати сміття. 

У театрі, окрім чудових вистав, проводять різноманітні майстер-класи. Наприклад, до Великодня тут можна навчитися розпису писанок. Також є можливість відвідати екскурсію та дізнатися більше про історію театру ляльок.

Comments

.,.,.,.