Стартап AXDRAFT, заснований львів’янами, створює продукти для юридичних і бізнес-команд. Сервіс охоплює весь життєвий цикл різноманітних контрактів – від створення завдяки шаблону до редагування, узгодження і підписання. Після початку повномасштабної війни компанія втратила всі доходи, однак змогла виконати план продажів аж на 202%, розширивши штат і відкривши офіси у Львові та Франкфурті (Німеччина). Докладніше про створення стартапу, його продаж та відновлення після занепаду далі на lviv-trend.
Як виникла ідея?
Заснували AXDRAFT у 2017 році двоє братів – Юрій та Олег Заремби. Раніше Юрій понад 5 років працював в українській юридичній компанії Avellum, а Олег мешкав у Амстердамі, де трудився в популярній системі інтернет-бронювання житла Booking.

Як розповів Юрій «Економічній правді», під час роботи, щоби сформувати один документ, доводилося відкривати десяток файлів і копіювати різноманітні положення. Саме це й надихнуло його створити онлайн-бібліотеку зі всіма пунктами й положеннями, потрібні з яких можна просто обрати і потім скласти на основі них документ.
Олег створив прототип платформи. Брати працювали на основних роботах, водночас покращуючи функціонал свого продукту. Юрій мав змогу тестувати функції прямо на робочому місці. Коли продукт був повністю готовий, його показали керівникам юридичної фірми та ще декільком людям. Лише після проявленого інтересу про справу почали думати як про перспективний бізнес.
Навіть не досягши 25 років, Юрій потрапив у рейтинг Legal 500 України і став наймолодшим юристом зі списку. Із часом поєднувати роботу і стартап хлопцю стало складно, тож він пішов із високооплачуваної посади, аби повністю присвятити себе проєкту. Як зізнався юрист, його зарплата зменшилася в 6 разів, однак як тільки почалася активна робота над ідеєю, відразу прийшли перші клієнти, зокрема виробник продуктів харчування МХП та пивоварна компанія Carlsberg. Поступово вдалося назбирати клієнтів по всій Україні.
Щодо Олега, то маючи три ступені магістра – у галузі прикладної математики, квантової фізики та матеріалознавства – у свої 24 роки він став наймолодшим Senior Software Engineer у компанії Booking. Коли обійняв посаду технічного директора AXDRAFT, деякий час був змушений долати понад 1000 миль між Україною та Нідерландами, перш ніж також повністю присвятити себе юридичним технологіям.

Стартап на 10 млн доларів
Засновники подалися на кілька закордонних акселераційних програм, тобто таких, що надають підтримку стартапам у вигляді фінансування, наставництва, навчальних матеріалів тощо. На одному з найпрестижніших європейських акселераторів – Techstars – стартап львів’ян відібрали у фінальну двадцятку, однак засновники не змогли отримати британські візи, через що не скористалися пропонованими їм можливостями.
З третьої спроби AXDRAFT потрапив на інтерв’ю до американського бізнес-інкубатора Y Combinator, що відбирає лише найбільш проривних та перспективних техкомпаній з усього світу. Тоді команда на півроку переїхала до США, де співпрацювала з великими підприємствами, для прикладу корпоративним месенджером Slack.

Якщо європейські інвестори планували вкласти в AXDRAFT 300 тис. $, а загалом молоду компанію оцінили в 1 млн $, то на американському ринку всього за 3 тижні стартап залучив 1,2 млн $, а загалом проєкт оцінили в 10 млн $. Після закінчення дії програми команда повернулася до України.
Юридичний документ за 4 хвилини
AXDRAFT – це сервіс, що пришвидшує процес підготовки юридичних документів. Якщо раніше доводилося просити в якогось юриста підготувати документ і чекати певну кількість часу, то ця платформа значно спростила процес: достатньо лише відповісти на кілька запитань і отримати готовий документ всього лише за 4 хвилини. Це дає змогу ефективно використовувати ресурси юридичних відділів компаній чи корпорацій.
Готових юридичних шаблонів сервіс не надає, а лише послуги з автоматизації, тобто клієнти надають свої шаблони, які попередньо перевірили на відповідність законодавству, а компанія робить так, щоби можна було підготувати документ не за 30–40 хвилин, а 3–4.

Іншими словами, AXDRAFT – це програмне забезпечення для автоматизації документообігу, яке звільняє юридичні та бізнес-команди від рутинної роботи над проєктами, розкриває справжню цінність юридичного відділу та допомагає компаніям рости, масштабуватися і процвітати. Таким способом можна зосередитися на реальній роботі. Якщо якась компанія втомилася від постійних запитів бізнесменів підготувати, наприклад угоду про нерозголошення або договір про надання послуг, це може легко вирішити AXDRAFT.
З погляду законодавства та мови шаблону сервіс універсальний і налаштовується індивідуально під кожного клієнта. Клієнти компанії знаходяться по всьому світові – у США, Мексиці, Канаді, Німеччині, Італії тощо. У систему завантажені документи різними мовами, що не створює прив’язки ні до національного законодавства, ні до лінгвістичних особливостей.
Продаж американській компанії
У 2020 році на дуже вигідних умовах український стартап викупила американська ІТ-компанія Onit. Тоді вже AXDRAFT міг похвалитися великою клієнтською базою. Український стартап зберіг свою назву та продовжив працювати в Україні як дочірня компанія Onit.

Продаж компанії забезпечив швидкий вихід на американський ринок і надійне фінансування. Якщо до угоди частка доходів із США становила 30%, то після неї – виросла до 70%, а сама компанія залучила в клієнти таких американських гігантів, як корпорацію роздрібної торгівлі Walmart та компанію з виготовлення засобів гігієни Colgate-Palmolive.
Компанія також стала одним із перших 50-ти резидентів правового й податкового простору для українських ІТ-компаній «Дія.City». У такий спосіб усі офіційно працевлаштовані працівники отримали податкові вигоди, у той час як раніше мали тільки ФОПи. Такий правовий статус дозволив краще налагодити контакт з інвесторами і клієнтами.
Переїзд до Львова
Офіс компанії до початку великої війни знаходився в Києві. Після 24 лютого 2022 року команда релокувала підприємство до Львова. Вже 25 лютого працівники зібралися в новому тимчасовому офісі.
Після початку вторгнення сервіс втратив усі доходи. Упродовж першого кварталу 2022-го прибутки були найгіршими за всю історію існування стартапу. Фінансовий план вдалося виконати тільки на 40%. Аби підтримати своїх клієнтів, компанія скасувала оплату своїх недешевих послуг або зробила суттєву знижку аж до кінця червня, а згодом за всього лише 5 днів брейнштормінгу команда придумала, як переорієнтувати бізнес на ринок США. Увагу до продукту привертали через компанію Onit, що придбала стартап.
Оскільки деякі клієнти боялися, що AXDRAFT не надасть усіх послуг, працюючи в Україні, довелося мінімізувати ризики, відкривши офіс у Франкфурті – туди переїхали трьох співробітників.
Завдяки грамотному менеджменту вдалося надолужити втрачене й виконати план продажів на 202%, найняти 8 нових працівників (загалом було 30). Найбільша кількість клієнтів прийшла зі США, а після Штатів – з України, хоча й під час першого року повномасштабної війни тут не підписали жодного комерційного контракту.