Торкнутися середньовічних артефактів: на Львівщині розробили гру про Тустань

 

«Артефакти фортеці Тустань» дозволять користувачеві потрапити всередину оборонного комплексу XIV-XV століття, оглянути середньовічний побут та облаштування кімнат та перевтілитися у тодішнього мешканця фортеці. Взяти участь у мандрівці крізь час можна у заповіднику «Тустань» на Львівщині, одягнувши окуляри віртуальної реальності, пише lviv-trend.in.ua.

Про нову гру повідомив очільник команди розробників та багаторічний дослідник «Тустані» Василь Рожко, пише ZAXID.NET.

Історія крізь призму сучасності: як це працює?

C:\Users\G0NTaR\Desktop\Robota\1.jpg

Як зазначає Василь Рожко, є мало інформації щодо оборонного комплексу, але команда взялася за розкриття цієї середньовічної теми. Фортеця у грі зображена в часи її розквіту – XIV-XV століття. Кожен охочий з допомогою окулярів віртуальної реальності може опинитися у цьому часі. Відчути себе частинкою тієї доби, зазирнути до покоїв воєводи, відвідати гарнізон, скарбницю, комору, пекарню і навіть стайні. 

«Ми базуємося на історії, нам важлива правдивість. «Тустань» як заповідник і музей виникла на основі пам’ятки, і все, що ми розвиваємо, стосується спадщини Середньовіччя. Це найдостовірніше відтворення дерев’яної архітектури того періоду», – пояснив керівник проекту.

Приміщення кімнат облаштовано меблями та предметами побуту. Тут допомогли відскановані реальні артефакти, знайдені археологами в Уричі. Але людина не просто може помилуватися цими історичними предметами. Вона може взяти артефакт до рук, чого не дозволяється у реальних музеях. 

Учасник гри може розмовляти, зіграти в кості, видертися на вершечок «Тустані» і там підняти стяг. Більше того, в грі можливо приміряти різні професії: лицаря, будівничого, ремісника чи кухаря. Також доступні жіночі ролі. 

Зацікавити, побачити, відчути на дотик

C:\Users\G0NTaR\Desktop\Robota\4.jpg

Команда «Тустані» вже не вперше користується сучасними технологіями для відтворення того часу. За допомогою лазерного сканування природних і рукотворних заглибин скель, які доповнили елементами дерев’яної архітектури, вдалося досить точно відновити модель оборонного комплексу, якого давним-давно вже не існує.  

Раніше для відвідувачів створили можливість полетіти на дельтаплані над фортецею та ознайомитися із її виглядом зовні у 3D-форматі. Цього разу автори проекту пішли ще далі – впустили людину всередину пам’ятки архітектури та дозволили взаємодіяти із предметами. 

Віртуально учасники гри можуть оглянути середньовічний посуд (керамічний горщик чи дерев’яний кухлик), покрутити в руках бронзову булаву ХІІ-ХІV століття та перстень-печатку, який міг носити воєвода, що керував Тустанською волостю зі згоди князя.

Відчуття перенесення крізь віки забезпечують окуляри та контролери Oculus Quest 2. Тож учасник гри може ходити, стрибати, лізти на драбину, стріляти зі зброї. 

Автори проекту такою ігровою формою прагнуть зацікавити молодь та дітей. Історія через гру: що краще дасть розуміння як не безпосередня участь. У планах – презентація віртуальної гри на виставках та в школах. Проте вже зараз спробувати зіграти в «Артефакти фортеці Тустань» можна у самому заповіднику, який розташований у селі Урич Стрийського району Львівської області. Для відвідувачів також пропонують зручну інфраструктуру, ігровий екологічний майданчик, мотузковий парк, кав’ярню та етнографічну бойківську хату.

Довідка 

C:\Users\G0NTaR\Desktop\Robota\5.jpg

«Тустань» — середньовічна наскельна фортеця-град і митниця IV–XVI століть. Залишки наскельного оборонного комплексу розташовані в Українських Карпатах, в селі Урич на Стрийщині. 

Як зазначають дослідники, дерев’яну фортецю «Тустань» збудували на природних скелях. Це унікальна споруда, тодішній хмарочос, який мав 9 рівнів забудови та галерей. У внутрішньому дворику височіла 25-метрова споруда заввишки як сучасна 9-поверхівка. 

З XIІI по XVI століття «Тустань» виконувала роль основного центру, який тримав під контролем третину переходів через Карпати. «Тустань» поєднувала в собі оборонний об’єкт для захисту кордонів, митницю на соляному шляху, де зупинялися купці, та адміністративний осередок.

Comments