Стендап, сповіді та прокльони: як львівські театри реагують на війну

Після 24 лютого цього року майже всі львівські театри стали притулками для переселенців, а актори – волонтерами. Проте згодом театри відновили свою основну роботу й міцно тримають культурний фронт. Показують не лише ті вистави, які давно в репертуарі, але й готують нові, що є своєрідною реакцією на війну. Далі на lviv-trend.

Згусток болю, люті й надії

Природним відкликом на війну є надмірна емоційність. Таку виставу, пронизану різними почуваннями, підготував Львівський академічний драматичний театр імені Лесі Українки. Його першою сценічною роботою від початку повномасштабної війни стала вистава Іmperium delenda est режисера Дмитра Захоженка. Жанр автори чітко не визначили, окреслили його так: «співи, вірші, сповіді, прокльони і один жарт», бо там усього є по трохи.

Вистава багата на музичний супровід. Також протягом усієї дії демонструється відеоряд з пошкодженими рашистами українськими містами. Вистава буквально складається з емоцій, серед яких біль, лють і надія. Підсилюють відьмацькі мотиви плачів і прокльонів костюми, які розробила Марія Антоняк. Сценографом є Олексій Хорошко. Він зміг поєднати функціональність, метафоричність і технологічність.

Фото театру Лесі Українки

Актори – Ольга Васильченко, Зоряна Дибовська, Таїсія Дацик, Ольга Захоженко, Софія Лешишак та інші. На сцені вони кричать, співають, декламують вірші, які написали цьогоріч навесні українські поети. Розчулюють ще й автобіографічні монологи-сповіді акторів.

Іmperium delenda est має певний терапевтичний ефект. Не лише актори, а й глядачі зможуть виплеснути все, що тримали в собі – і поплакати, і покричати.

Нецензурна лексика

Та ж вистава Іmperium delenda est містить багато ненормативної лексики, тому встановлений віковий ценз – 18+. Також її містить і комедійна драма з елементами стендапу «Шмата. Одного вечора у бомбосховищі» режисерки Яни Титаренко, яку підготував Львівський академічний обласний театр ляльок. Її віковий ценз – 16+. Лайка і нецензурні слова є також певною реакцією творців театру на все зло, що відбувається зараз у світі й нашій країні зокрема.

Сюжет як такий у «Шматі…» є, однак актори імпровізують впродовж гри. Змушує ніяковіти вплетений у виставу стендап. Інтонації акторів нагадують КВН.

Вистава про п’ятьох незнайомців, які прийшли до бомбосховища під час повітряної тривоги. Кожен займається своїми справами, доки не з’ясовується, що підвал, в якому ховаються герої, має містичні таємниці. Ці таємниці треба розгадати, щоби врятуватися від зла самим героям і світові загалом.

Фото театру ляльок

Основна зброя, яку використовують українці в підвалі, – міцний та щирий гумор. Перш ніж побороти зло, герої сваряться між собою. Тут також відбуваються монологи-сповіді, як і у виставі Іmperium delenda est, проте сповідаються персонажі, а не самі актори. Цікаво й те, що хоч це і театр ляльок, але в цій комедійній драмі лише одна лялька на всіх. Це змушує виконавців вийти із зони комфорту.

Виставу, до слова, показують у справжньому бомбосховищі. Художницею є Інесса Кульчицька, драматургом – Андрій Бондаренко. Актори – Олег Андрощук, Володимир Бойко, Іван Макаришин, Ганна Назаревич, Олександр Довгань та інші.

Comments

.