Історія драмтеатру імені Лесі Українки у Львові

Львівський академічний драматичний театр імені Лесі Українки, поруч з Львівським академічним театром опери та балету ім. Соломії Крушельницької,  Львівським академічним театром імені Леся Курбаса, Національним академічним драматичним театром ім. Марії Заньковецької та інших — один з найвизначніших і міських театрів у Львові. Далі на lviv-trend.

Театр Лесі Українки розташований на вулиці Городоцькій, 36, яка належить до історичного центру Львова. Назва театру присвячена відомій українській письменниці — Лесі Українці. 

Створення та розвиток Львівського академічного драматичного театру імені Лесі Українки

Сучасний Львівський академічний драматичний театр імені Лесі Українки  є  динамічною модерною мистецькою платформою з молодим амбітним колективом. Театр Лесі — це зразок нового українського театру. 

C:\Users\smail\Desktop\7014ed0b-475c-467c-b1cd-4a559db02dac.jpg
Театр Лесі

Цікаво, що у XVIII столітті на місці театру будинок належав монахам-августинцям, а у XIX столітті — костелу святої Анни. На початку XX століття католицький архієпископ Юзеф Більчевський для Спілки католицьких товариств міста вирішує звести Католицький дім, де театр, клуб та місце для молитви мали стати центром поширення та пропаганди католицизму у Львові. Головою товариств на той час був Максиміліан Тульє — професор Львівської політехніки. 

Будівництво розпочали ще в 1908 році. Спорудження театру відбулося за спільним проєктом архітекторів Адама Опольського та Ігнатія Кендзерського. Під час будівництва використовували найкращі й найновіші матеріали. 

Так, приміщення театру Лесі Українки було зведено у 1911 році. Другий поверх центрального ризаліту оздоблений двома скульптурами Богородиці та Св. Йосифа львівського митця Антоні Попіля, який створив відому скульптуру Адама Міцкевича. 

За час свого існування у різні роки, починаючи з 1911 до 1944 року —  у приміщенні театру функціонувало багато різних театрів: у підпорядкуванні католиків там були кінотеатри — “Ілюзіон”, “Геліос”, “Перлина”, “Народний кінотеатр Червоного Хреста”, “Авангард”. Після Першої світової війни — Малий театр і кав’ярня Юзефа Косіва. А в радянський період, у 1944 — 1948 роках — кінотеатр “Москва”. 

Згодом, у 1948 — 1954 роки був організований Театр музичної комедії або, як його ще називали — театр оперетти, який пізніше переїхав до Одеси. Натомість у приміщенні Львівського театру Лесі Українки розмістився російський театр радянської армії. 

Репертуар у Львівському драмтеатрі імені Лесі Українки

Після того, як Україна стала незалежною, Львівський театр змінив назву та став першим армійським театром, який перейшов на українську мову, спочатку, як Прикарпатський військовий округ, а згодом — Театр західного оперативного командування. Цікаво, що вже тоді, у 1994 році, п’єса Лесі Українки “Адвокат Мартіан” стала візитною карткою театру. 

C:\Users\smail\Desktop\ec68a32c-2c95-4441-8aa1-93438f29273d.jpg
«Різдвяна пісня» за повістю Чарльза Діккенса / Театр Лесі
C:\Users\smail\Desktop\bfe921d6-234f-45f2-93ca-e7b24562e6a7.jpg
Вистава «Лісова пісня» за драмою Лесі Українки / Театр Лесі

Щоправда, у 2007 році Драматичний театр західного оперативного командування припиняє своє існування. Натомість вже наступного року на його основі у підпорядкуванні Львівської міської ради створили Муніципальний театр, який у 2011 році перейменували на сучасну назву — Львівський драматичний театр імені Лесі Українки. 

Того ж року театр організував Всеукраїнський фестиваль “Ні, я жива, я буду вічно жити” з нагоди сто сорока років від дня народження Лесі Українки. 

Діяльність драмтеатру імені Лесі Українки відзначається модерним експериментальним підходом до традиційного українського театрального мистецтва, тому класичні драми набувають нового звучання, як-от “Різдвяна історія” за повістю Чарльза Діккенса, вистава-дослідження “Любов” за основу якої взато драму “Блакитна троянда” Лесі Українки,  “DIVKA” за творами Івана Озаркевича та Івана Котляревського, “Філоктет. Античний рейв” за п’єсами давньогрецьких драматургів —  Софокла й Гайнера Мюллера. 

C:\Users\smail\Desktop\0c0c822e-b3c3-4955-9db3-713164a70811.jpg
Вистава «Любов» за драмою «Блакитна троянда» Лесі Українки / Театр Лесі

Також у Львівському драмтеатрі Лесі Українки можна побачити п’єси сучасної драматургії, зокрема — “Людина в підвішеному стані” Павла Ар’є, “Горизонт 200” Олени Апчел та Оксани Данчук, “Монстри руйнують висотки” Лукаса Голлігера та інші. 

Неординарними є синтетичні постановки: вистава-концерт “Як я познайомився з війною і майже вбив путіна”, вистава-тріп “Герої хаосу”, інтенсивна вистава-гра “Уявні маршрути Львова” тощо. 

Comments

.,.,.,.