Один з найкращих українських баритонів – оперний співак Андрій Шкурган

У Польщі вже багато років у Національній опері співає відомий львівський співак – лауреат багатьох українських та міжнародних премій, один з найкращих оперних співаків Європи. Твори він виконує українською, польською, французькою та іншими мовами, пише lviv-trend.in.ua. Цей співак – Андрій Шкурган.

Перші кроки в опері

Андрій Семенович народився 27 листопада 1961 р. у м.Самбір Львівської області, однак дитячі роки Шкургана пройшли у Чернівцях, де працювали його батьки. Варто зазначити, що батьком хлопця був відомий баритон Семен Шкурган (професор Краківської музичної академії), а мати – Тамара Шкурган – вчителька, заслужена працівниця культури України. Тож Андрій Семенович з дитинства бував на концертах свого батька, бачив те, як глядачі з захопленням слухають виступи Семена Шкургана.

Варто сказати про діда Андрія Семеновича по материнській лінії – Мар’яна-Стефана Хромовського, який мав чотири вищі освіти – юридичний факультет Львівського університету, філологічний факультет Гданського університету, економічний факультет Вищої економічної школи в Гданську, інститут Лисенка (скрипка). Протягом січня – вересня 1939 р. він був головою Апеляційного суду в Львові. Дід майбутнього співака досконало знав 8 мов й ще 6 на розмовному рівні.

У 1978 р. Шкурган вступив до Чернівецького державного університету на факультет прикладної математики. Навчаючись у виші хлопець співав у вокально-інструментальному ансамблі. Здобув диплом бакалавра. У 1989 р. Андрій Семенович закінчив Львівську консерваторію. Серед викладачів (професорів), з якими він мав змогу працювати, були: народний артист України Ігор Кушплер (солоспів), Зінаїда Максименко (камерний спів), Олександр Гай (акторське мистецтво), О.Грицак (оперний спів).

Ще під час навчання Шкурган здобув переконливі перемоги у конкурсі імені Соломії Крушельницької у рамках першого фестивалю оперного мистецтва імені С. Крушельницької у Львові та всеукраїнському конкурсі вокалістів ім. М. Лисенка. Далі Андрій Семенович викладав вокал у Чернівецькому музичному училищі та став солістом Чернівецької обласної філармонії. Він вдосконалював спів у свого батька. Працював у ансамблі пісні й танцю “Верховина” у Дрогобичі, потім став солістом ансамблю пісні й танцю “Галичина” у Львові. У 2000 р. співак отримав Шевченківську премію.

Концерт в опері

Робота за кордоном

Після перемоги на конкурсі ім. Ади Сарі (Польща) Шкургана запросили працювати до Великого театру м. Лодзі. Він співав в оперних театрах Вроцлава та інших міст Польщі. Згодом почав виступати у США, Данії, франції та багатьох інших країнах. У 1995 р. співак вдосконалював свою майстерність співу (зокрема й бельканто) у відомого датського професора Андре Орловітца. У Варшаві Андрій Семенович навчався на філологічному факультеті та екстерном закінчив його.

Андрій Семенович був лауреатом багатьох українських та закордонних премій. Серед них – Кубок президента Франції та медаль Міжнародного товариства артистів-музикантів. У 1992 р. він отримав 2-у премію на 1-му Міжнародному конкурсі вокалістів ім. С.Монюшка. Він здобув 1-у премію Міжнародного конкурсу європейських співаків ім. Лаурітца Мельхіора у Копенгагені під заступництвом королеви Данії Маргрете II (1996). У 1996 р. співак отримав дві 3-ті премії на 24-му міжнародному конкурсі “Вердіївські голоси” (Буссето, Італія) та 15-му міжнародному конкурсі оперних співаків “Бельведер” (Відень).

Шкурган виконував арії та камерні твори українською, італійською, французькою, німецькою, польською та іншими мовами.

Творчість співака

Андрій Семенович виконував доволі складні твори, зокрема й Шевченкіану, твори Лисенка. Співак зазначав, що ніколи не бігав за популярністю, а увесь час вдосконалював власну майстерність. Серед його опер “Король Роджер” К.Шимановського,  “Амонасро” (“Аїда” Дж. Верді), “Граф ді Луна” (“Трубадур” Дж. Верді), “Мазепа” П. Чайковського, “Скарпіо” (“Тоска” Дж. Пуччіні), “Мечнік” (“Зачарований замок” С. Монюшка),

Співак виконав величезну кількість арій – з пасторальної кантати Г. Перселла “Німора і пастух”, з кантати Дж. Каріссімі “Вікторія”, Палі Роча (“Циган-прем’єр” І.Кальмана), арія Остапа (“Тарас Бульба” М. Лисенка), та багато інших. В репертуарі Шкургана є пісні та романси – “Козак”, “Чари” С. Монюшка, “Дві смерті” Ф.Шопена “Тост до Русі” М. Вербицького. Загалом співак виконав понад 300 українських народних пісень, в обробках різних композиторів.  У його репертуарі понад 50 композицій на слова Шевченка, серед яких “Минають дні”, “Огні горять”,  “Доля”,  “Учітеся, брати мої” та інші.

Андрій Шкурган під час виступу

Андрій Семенович, знаючи багато мов. працював й перекладачем. Зокрема перекладав на українську мову різні сценарії, дублював акторів у стрічці “Вогнем і мечем”.

Шкурган працював з такими всесвітньо відомими диригентами як Поль Етуан (Франція), Річард Войтах (США), Леоне Маджієра (Італія), Рубен Сільвія (Болівія), Тадеуш Войцеховський (Данія), Ері Клаас (Фінляндія), Ян Вагнер (Данія), інші. Він має унікальний голос – баритон широкого діапазону з прекрасним тембром, який яскраво звучить у всіх регістрах. У Андрія Семеновича не лише досконалий голос, а й чудова акторська гра. Чого лише вартує його роль короля Роджера  яку він виконав у Мічіган-опері США. Готуючись до ролі Мазепи, Шкурган довго входив в образ гетьмана, вивчав багато матеріалів, які йому надали  відомий історик, доктор наук, професор Чернівецького університету Юрій Макар та професор Олександр Добржанський.

Щасливий сім’янин та патріот

Андрій Семенович був тричі одружений. В останньому шлюбі у нього народились двоє синів. Незважаючи на те, що Шкурган тривалий час мешкав у Чехії, Польщі, багато виступав у різних країнах, він ніколи не забував про Україну та Львів, де здобув музичну освіту, працював з талановитими викладачами. Співак давав численні концерти в Українських містах. У 2018 р. не стало матері Андрія Семеновича.

Андрій Шкурган

Співак мешкає на пограниччі Чехії і Польщі, в прекрасній мальовничій околиці Єзерських гір, у містечку Нове Мнєсто под Смркем. Чотири роки мешкав у Ліберці, від театру мав малесеньку службову квартиру. Оселя співака знаходиться неподалік польського курортного містечка Свєрадув-Здруй, чеського  курорту мінеральних вод – Лазнє. Поблизу оселі – ліс та гори, жодних промислових підприємств.

Андрій Шкурган

Перебуваючи у Чехії, співак отримав сильну травму – впав з кам’яних сходів, мав перелом четвертого хребця, що позначилось на його здоров’ї та роботі, оскільки було зірвано увесь гастрольний графік.

Математична освіта дала Шкургану організацію мислення, логіку, запам’ятовування дат та іншого. Андрій Семенович деякий час заробляв тим, що інсталював програми та ремонтував комп’ютери. Стала у пригоді Шкургану й філологічна освіта (перекладання) – у 2020 р. він півроку працював перекладачем на вагонобудівному заводі французько-канадської фірми “Альстом – Бомбардьєр” у Чеській Липі в Ліберецькому Краї . Це була дистанційна робота, оскільки через нокдаун не можливо було проводити концерти. Щодо заробітків, то співак в інтерв’ю неодноразово зазначав, що дуже хороші гонорари отримував під час гастролей у США та Японії.

Comments

.,.,.,.