І класика, і модерн: про Львівський камерний оркестр «Академія»

Львів – дім для багатьох музичних колективів, однак Львівський камерний оркестр «Академія» здавна користувався особливою симпатією серед місцевих, пише lviv-trend.in.ua.

Історія створення

«Академію» заснували 1959 року у Львівській консерваторії (потім – Львівська національна музична академія ім. М. Лисенка). Студенти та аспіранти консерваторії увійшли до складу оркестру. Це був перший колектив в Україні, де навчання поєднували з концертною діяльністю.

Репетиції проводили між плановими заняттями, для студентів це було радше як хобі. Однак згодом колектив отримав офіційний статус, відтоді репетиції в «Академії» внесли до навчальних планів консерваторії.

Очолила оркестр Олександра Деркач – скрипалька, педагогиня та професорка консерваторії. Другим керівником та концертмейстером ансамблю став талановитий скрипаль Матіас Вайцнер. Вони разом пропрацювали тридцять років і довели, що постійна зміна складу оркестру може стати засобом боротьби проти монотонності виконання та додати нових барв.  

Виступали з музикантами світової слави

Одним із перших разом з оркестром виступив скрипаль із Латвії Гідон Кремер. На сцену зі студентами також виходили такі скрипалі: українці Богодар Которович, Олександр Слободяник, Лідія Шутко (у студентські роки була учасницею оркестру), україно-американець Олег Криса, а також українська співачка Ніна Матвієнко, українська піаністка Етелла Чуприк та інші.

Вперше за часи СРСР львів’яни почули на сцені оркестру невідомі раніше твори Антоніо Вівальді, Джузеппе Тореллі, Франца Шуберта й інших легенд музики.

Переможець фестивалів і конкурсів

В 1971 році «Академія» поїхала до польського міста Ланьцут, де виступ молодих студентів гідно оцінила публіка. Відтоді колектив часто ставав лауреатом і переможцем фестивалів та конкурсів як в Україні, так і за її межами. Наприклад, став переможцем міжнародного конкурсу «Золота осінь», фестивалю «Cтравінський і Україна», престижного фестивалю в Байройті (Німеччина) під назвою «Київ мюзик-фест».

У 70-ті роки камерний оркестр Львова підтримував творчі зв’язки з оркестрами Латвії, Литви, Словаччини. «Академія» також виступала на таких фестивалях, як «Контрасти» (Львів), «Пам’яті жертв голодомору» (Львів), «Музика українського зарубіжжя» (Львів), «Дні американської і української музики» (Львів) тощо.

Крім того, «Академія» неодноразово брала участь в організації престижних культурних та мистецьких заходів в Україні та країнах Європи. У 1982 році разом із Львівською філармонією створила щорічний міжнародний музичний фестиваль «Віртуози» (до 1990 року називався «Виртуозы страны»).

«Академія» і Мирослав Скорик

До першого складу оркестру увійшов тоді ще студент Мирослав Скорик. Він робив оркестровки й аранжування до багатьох творів. З 1991 року почав очолювати колектив. Тоді й почався новий етап в історії оркестру.

Колектив значно розширив свій репертуар, почав експериментувати з оркестровою та джазовою музикою. Оригінальні твори світових композиторів-класиків, як-от Россіні, Баха, Моцарта, тоді доповнювали музичними творами українських композиторів. Деякі з таких перероблених робіт здобували велику популярність, наприклад, «Рапсодія», «Щедрик», «Муки кохання».

На шпальтах преси часто можна було прочитати про юних львівських музикантів та їхнє яскраве поєднання серйозної і легкої музики, класики і модерну. Оркестр, на відміну від багатьох інших колективів, грав стоячи та постійно перебував у русі. Як розповідали місцеві, тоді відчувалася віддача від кожного музиканта, а ще незвичайна емоційність та динаміка виконання.

Comments

.,.,.,.