Історія Львівської національної філармонії

Львівська національна філармонія імені Мирослава Скорика – філармонія Львівської області, головний офіс якої у Львові. Це один із осередків культури, мистецтва та творчості Львова. Історія філармонії багата й різноманітна як в австрійські, польські, радянські часи, так і в часи незалежної України, пише lviv-trend.in.ua.

Заснована в театрі Скарбека

Історія філармонії почалася в 1902 році в будівлі Скарбеківського театру (театр Заньковецької). Тоді й відбувся перший офіційний концерт. Зал вміщував 1200 місць для глядачів, поблизу театру були розміщені фонтани та зимовий сад.

У 1933 році Адам Солтис, польський композитор, створив оркестр філармонії. А перед початком Другої світової війни філармонія отримала статус державної. Починаючи з 1944 року, симфонічний оркестр (диригенти М. Колесса та І. Паїн) почав активно давати концерти.

В 1962 році філармонія переїхала в будинок на вулиці Чайковського, 7. Він був збудований у стилі сецесії для Галицького музичного товариства. Тут помістили розкішний орган із двома мануалами (клавіатурами) та педаллю.

Виступали найвидатніші музиканти

На сцені філармонії побували такі легенди, як українські оперні співачки Соломія Крушельницька, Бела Руденко та оперний співак Олександр Мишуга.

Серед композиторів тут виступали: українці Мирослав Скорик, Борис Лятошинський, Євген Станкович; німець Ріхард Штраус; австрієць Густав Малер; угорець Бела Барток; італієць Ферруччо Бузоні; естонець Арво Пярт; латвієць Петеріс Васкс; поляк Кшиштоф Пендерецький.

Серед піаністів – українець Святослав Ріхтер, француженка Маргеріт Лонґ, полячка Ванда Ландовська. Серед скрипалів – українець Давид Ойстрах, грузинка Ліана Ісакадзе. Також на цій сцені побував каталонський віолончеліст Пабло Касальс та багато інших знаменитостей.

Саме на сцені цієї філармонії починали свою кар’єру українці світової слави: піаніст Олександр Слободяник; скрипаль Олег Криса; співачка Марія Чайковська; піаністи Оксана Рапіта, Етелла Чуприк та Йожеф Ермінь; композитор Олександр Козаренко та інші.

У філармонії реалізовували грандіозні тематичні програми та вперше для львів’ян тут звучали «Німецький реквієм» Йоганнеса Брамса, «Реквієм» Джузеппе Верді, третя симфонія «Каддіш» Леонарда Бернстайна, дев’ята симфонія Людвіга ван Бетховена та «Месія» Георга Фрідріха Генделя.

Фестивалі та мистецькі події

Львівська філармонія – організатор міжнародних фестивалів, концертів за участю молодих музикантів, концертів-монографій, програм для школярів, мета яких – популяризація українського мистецтва. У травні 1981 року тут був започаткований міжнародний фестиваль «Віртуози» (щоправда, до 1990 року називався «Виртуозы страны»).

Також тут були створені міжнародні фестивалі «Контрасти», фестиваль пам’яті Миколи Колесси, «Шимановскі – квартет та друзі», конкурс імені Квітки Цісик, музичний марафон «W LIVE. Тихі дні любові і музика миру» тощо.

З 2007 року у філармонії почали проводити різні виставки, музичні перформанси, зустрічі артистів.

У 2006 році філармонію очолив музикознавець Володимир Сивохіп. Він також диригент та мистецький керівник Камерного хору «Глорія» – об’єднання творчих людей зі схожим баченням естетики. Про активну діяльність «Глорії», її професійність неодноразово писали в українській та закордонній пресі.

У серпні 2017 року філармонії надали статус національної. А у 2020-му присвоїли ім’я Мирослава Скорика – геніального композитора, музикознавця, Героя України. Саме він є творцем відомої опери «Мойсей», балетів «Повернення Батерфляй», «Каприси», автором чуттєвого твору «Мелодія» тощо.

Comments

.,.,.,.