Перша білявка у польському кіно, або ким була львів’янка Марія Боґда

Початок ери кіно подарував світові чимало справді талановитих людей, серед яких – левова частка львів’ян. У цьому матеріалі на lviv-trend.in.ua познайомимо наших читачів з іменем Марії Боґди – першої білявки в історії польського кінематографу, яка народилася у Львові. 

Життя та навчання у Львові 

Народилася майбутня зірка польського кінематографу у самому Львові у 1909-му році, тут же і навчалася у школі Софії Стшалковської (у наш час у будівлі цієї школи діє загальноосвітня школа №6), що на сучасній вулиці Зеленій, 22.  

Вже змалку дівчина цікавилася творчістю та кар’єрою моделі, актриси. 1926-го року Марія Боґда стала переможницею конкурсу “Фотогенічні обличчя”, яку організовувала польська газета. Талановита красуня-львів’янка отримала в нагороду за перемогу справжній “життєвий квиток”, який буквально вирішив всю її подальшу долю та майбутню кар’єру, – річний курс навчання в Інституті кіно імені Віктора Беганьського, який діяв у Варшаві.  

Навчаючись у варшавському інституті, Марія влаштувала своє особисте життя – тут вона познайомилася зі своїм майбутнім чоловіком, який також виявився львів’янином. Ним був молодий актор Адам Бродзіш – один із найпопулярніших кінозірок довоєнної Польщі. За іронією долі, Адам Бродзіш також “стартував” у кіно з конкурсу “Фотогенічні обличчя”, де той також переміг та відправився у нагороду навчатися в інституті кіно.  

Початок акторської кар’єри: німе та звукове кіно у житті Марії Боґди 

1929-й рік можна назвати найуспішнішим у житті Марії Боґди – саме у цей рік стартувала акторська кар’єра, якій передувала ще одна перемога. Це була перемога у конкурсі “Найкрасивіший тип польки”. Паралельно з цим Марія Боґда стає учасницею Львівського клубу короткохвильовиків. 

Перше кіно в житті Марії Боґди було німим, згодом, з розвитком технологій та новими можливостями кінематографу, були і хороші ролі у звуковому кіно. Тривалий час Марія Боґда у кіно йшла пліч-о-пліч разом зі своїм чоловіком.  

Так, наприклад, разом з чоловіком Марія Боґда знімалася у стрічках “Безіменні герої”, “Голос пустелі”, “Рапсодія Балтики” та “Жінки над прірвою”. Талановита молода пара зацікавила багатьох тогочасних режисерів польського кіно, які й запрошували подружжя до участі у зйомках в численних фільмах. 

Справи у той час у акторів зі Львова йшли чудово. Слава, успіх та, здавалося, безбідне та безтурботне життя – ось що на них чекало. Мешкала Марія Боґда з чоловіком у віллі на околицях Варшави, часто подружжя брало участь у світських заходах, конкурсах, де здобували перемоги та красувалися на фотографіях з тогочасною польською знаттю. 

Завершення блискучої акторської кар’єри, або як війна руйнує людські долі 

З початком Другої світової війни акторська кар’єра Марії Боґди завершилася. Всю окупацію подружжя акторів провели у Варшаві, в той час Марія Боґда працювала звичайною офіціанткою. Згодом разом з чоловіком брали участь у Варшавському повстанні. 

Після війни змінилося чимало. У польському кінематографі більше не знайшлося місця для першої білявки, декілька років Марія Боґда пропрацювала у мандрівному театрі, який організував її чоловік. Згодом вони поїхали з гастролями у США, де вирішили залишитися і почали розводити шиншил, відмовившись від творчої діяльності та від подальших пошуків акторських ролей.  

Там подружжя звело для себе будинок та прожило до кінця днів. Потім померла сама Марія Боґда, за кілька років і її чоловік. Згодом, через заповіт Марії, їхній прах перевезли до Польщі, де поховали на Раковицькому кладовищі у Кракові. Так відійшла у вічність ціла епоха польського кіно, у якому активно знімалися львів’яни. 

Comments

.