Як львівські програмісти створили кулон, що перетворює думки на текст

Senstone – це кулон на перетині штучного інтелекту та моди. Він перетворює сказані в голос думки на файли-нотатки. Розумна прикраса розміром 3 см розпізнає різні мови. Кулон можна носити на шиї, руці чи просто закріпити на одязі. Голосовий помічник працює навіть офлайн, оскільки підключається до телефону за допомогою Bluetooth та працює завдяки спеціальному застосунку, доступному для Android і iOS, пише lviv-trend.

З юриста у стартапери

Ідея стартапу належить львів’янину Назару Федорчуку. Він закінчив юридичний факультет Франкового університету, а після цього 7 років працював у Києві, у Міністерстві юстиції США, де допомагав реформувати кримінальне законодавство. У 2012 році Федорчук захистив кандидатську дисертацію і відчув, що в галузі юриспруденції виконав свою місію.

Назар Федорчук

У 2014 році під час прогулянки з другом у парку він задумав Senstone, у той час голосові помічники якраз набирали популярності. Назар, страждаючи від забудькуватості, захотів створити персонального онлайн-секретаря, який міг би записати потрібні думки в ту ж мить, коли вони з’являються.

Федорчук почав працювати над втіленням двох технологічних проєктів, один із них завершився, а другий – це якраз таки Senstone. Оскільки підприємець мав лише гуманітарну освіту, то став організатором та основним ідеологом стартапу.

Розробляли проєкт львівські програмісти з допомогою київських колег приблизно 2 роки. Створений продукт помістили в невеликий корпус. Вийшов ґаджет, схожий на звичайну прикрасу. Пристрій складається з алюмінієвого корпусу та екрану, під ними – батарея і плата. Батарея на початках витримувала 4 дні активного використання, а в один аудіофайл можна було записати 3 хвилини думок.

Принцип користування дуже простий: достатньо лише натиснути на маленьку кнопку на цьому мінімалістичному пристрої і почати говорити. Після запису файл передається на хмару й перетворюється на текст, який потім доступний для перегляду в спеціальному застосунку на телефоні. Senstone вирішив, що власну нейромережу не будуватиме, тому підключив хмарне середовище від американської компанії Nuance, яка й почала обробляти записи. Однак у квітні 2021 року Nuance викупила корпорація Microsoft. Вона відмовилася від дрібних клієнтів, і тоді Senstone перейшов на сервіси від Google.

До слова, програма Senstone може працювати і без кулона: для цього потрібно диктувати повідомлення прямо у телефон, де аудіозапис також перетвориться на текст, що потім буде доступний у додатку.

Поява співзасновника та залучення інвестицій

На початку 2016 року концепцію девайсу продемонстрували на Kyiv Fashion Week, а згодом вже був створений прототип, вперше продемонстрований і протестований журналістами у 2017 році під час кампанії, організованої київським акселератором (прискорювачем стартапів) IoT Hub. Засновник цього хабу Роман Кравченко став інвестором Senstone і вклав у нього 50 000 доларів.

У той же час до створення стартапу долучився, щоправда ненадовго, Маркіян Мацех – колишній співробітник львівського аутсорсера ELEKS. Він тоді звільнився, щоби запустити свою справу. Почув про Senstone й вирішив, що хоче стати співзасновником, бо мав подібну ідею раніше. Мацех вклав у стартап орієнтовно 20 000 доларів, зайнявся технічною частиною проєкту і почав організовувати збір коштів на Kickstarter – американському сайті, який фінансує творчі проєкти за схемою спільнокошту.

Маркіян Мацех

У січні 2017 року американський сайт Business Insider писав, що Senstone може стати одним із найменших та найкорисніших пристроїв, які носять у світі. Навесні того ж року Senstone зібрав на Kikstarter 302 000 доларів, а це у 6 разів більше, ніж було заплановано.

Українцям допоміг своїми консультаціями Ерік Мігіковський – співзасновник розумного годинника Pebble, йому вдалося зібрати понад 43 млн доларів. Pebble став легендою Kickstarter, однак розвинути бізнес Мігіковський не зміг, тому в грудні 2016 року його компанію купив розробник фітнес-браслетів Fitbit.

Загалом у Senstone вклали майже 1,2 млн доларів. На Kickstarter, а також таких майданчиках, як Indiegogo та Green Funding, за 2 роки разом зібрали 584 000 доларів. Ще приблизно 600 000 доларів надали українські та американські бізнес-ангели. Серед українських інвесторів був Ростислав Вовк – співвласник львівського «Кормотех» та заводу «Ензим». Разом із дружиною він вклав у Senstone 100 000 доларів.

Великі фонди залучити не вдалося, оскільки венчурні інвестори хотіли бачити готові бізнес-результати, а їх стартап досягти без достатньої кількості грошей не міг. У 2019 році Маркіян Мацех пішов із компанії, а вже через рік почав працювати в інтернет-сервісі Vimeo, який надає послуги збереження та трансляції відеоматеріалів в Інтернеті.

Оновлена версія

Пристрій почали активно купувати люди, в яких багато щоденних завдань, усі з яких складно запам’ятати. Це бізнесмени, менеджери соціальних мереж, страхові агенти, лікарі, співробітники сервісних станцій, продавці… Одна з найчисленніших груп серед споживачів Senstone – учні та працівники навчальних закладів.

Влітку 2020 року почали продавати пристрої на Amazon і налагодили співпрацю з малими дистрибʼюторами. А у жовтні того ж року Senstone знову вийшов на Kickstarter. Його взялися просувати як голосового помічника під назвою Scripter, який допомагає підвищити продуктивність у XXI столітті.

На відміну від свого попередника, Scripter мав покращену якість запису і прискорене перетворення голосу в текст. Новий акумулятор почав працювати в 3,5 рази довше, ніж у попередній версії: 10 днів в режимі очікування і 6 годин безперервного запису. Якщо попередня модель могла записувати голосове повідомлення тільки до 3 хвилин, то нова версія вже здатна була приймати голосову інформацію в понад годину. Збільшилась місткість пам’яті та акумулятора. До першочергових 12 мов додали ще 7 нових.

У 2021 році компанія представила також новий мобільний додаток The Accurate Notes, який працює в тандемі з кулоном. Він може збирати всі нотатки, якими потім легко ділитися чи які зручно редагувати.

Швидкий злет і довгий застій

Станом на 2021 рік стартап продав майже 10 000 кулонів. Проте, щоби вийти в плюс, потрібно бодай 1 млн доларів виручки щороку, а виторг за 2020 рік становив менше ніж 20 000 доларів, за 2021 рік – понад 100 000 доларів, що також не є бажаною цифрою.

У 2021 році в команді вже налічувалося 10 осіб, а головний офіс розмістили в американському місті Сан-Матео, самі розробники залишилися у Львові та Києві. У липні 2021-го ґаджети надіслали всім бекерам із сайту Kickstarter. Однак усе ще існували затримки, оскільки фабрика в китайському місті Шеньчжень вимагала додаткової оплати за зроблені пристрої через те, що два роки поспіль зазнавала двохсотмільйонних збитків. Усе виявилося не так легко, як здавалося на початку.

Щоби якось покращити фінансову ситуацію, у мобільному додатку зробили преміум-підписку. Ціна за місяць на той час коштувала 15 доларів, а за пів року – 77. Платна версія дала змогу користувачам отримувати покращене розшифрування, де текст розбивається на параграфи, перевіряється правопис і розставляються розділові знаки.

Comments

.,.,.,.