Перетворюють звичайний дім на розумний: про львівський стартап i3 Engineering

У ХХІ столітті розумні будинки здатні самі заварювати своїм власникам каву, вимикати світло чи кондиціонер. У ногу з технічним прогресом крокують і у Львові, де створили стартап i3 Engineering, аби виготовляти контролери, що допомагають віддалено керувати освітленням, опаленням, вентиляцією, енергозбереженням та іншими системами будинку, пише lviv-trend.

Як виникла ідея?

Заснував компанію Павло Цюпка у 2018 році. Колись він придбав земельну ділянку в селі поблизу Львова і захотів побудувати будинок. Вирішив зробити його енергоефективним. Тоді й виникла ідея зробити так, щоби можна було керувати потоком витраченої енергії.

Павло Цюпка

Павло навчався в НУ «Львівська політехніка», він інженер, тож розумів принципи роботи розумних будинків. До започаткування власного бізнесу працював в IT-компаніях GlobalLogic і ELEKS. Готового рішення для свого дому разом із дружиною знайти не міг, тому почав створювати систему спеціально для свого будинку. Написав про це статтю, її побачили інвестори і вклали в проєкт кошти. За 2,5 роки зробили 15 різновидів контролерів.  

Принцип роботи контролерів

Контролери під назвою Atom – це машина, яка виконує алгоритми. Контролери здатні перетворювати звичайні пристрої будинку, наприклад вимикач, на розумні. Усі системи в домі стають автоматичними і керуються віддалено. Завдяки цьому створюється новий стандарт комфорту помешкання.

Як розповів Павло виданню SPEKA.media, в уявленні більшості людей розумний будинок дорівнює дистанційному керуванню, однак місія i3 Engineering – створити комфорт не просто завдяки можливості керувати віддалено, а й завдяки злагодженій роботі всіх пристроїв. Для прикладу, якщо хтось запалює вогонь на вулиці, система відразу ж закриває вентиляцію. Якщо людина забула вимкнути якийсь прилад, то система вмикає сигналізацію. Чи, наприклад, якщо потрібно, щоби о 7 годині в домі було тепло, то будинок самостійно аналізує тенденції нагріву, зовнішню температуру, а тоді організовує комфортну температуру на 7 годину.

Стартап створив безліч можливостей, аби здійснювати якнайменше небажаних рухів. Наприклад, збільшити температуру чи перевести дім у нічний режим освітлення можна за допомогою вимикача світла. Самі контролери вмонтовуються у щиток. Загалом, є європейський та радянський способи прокладання інженерії в будинку. Європейська проводка не передбачає коробок зверху, як радянська, все з’єднання – у щитках. Тому, для початку контролери вирішили робити для європейської проводки. Ними можна керувати за допомогою голосу, планшета чи мобільного застосунку.

Сам мобільний застосунок зробили радше для тренду, аніж використання, адже філософія i3 Engineering – будинок без застосунку і навіть вимикачів. Вимикачі можна замінювати об’ємними або інфрачервоними датчиками руху.

Команда та фінансування

Офіс організували у звичайному підвалі, тож першого працівника знайти було складно. У 2021 році в компанії вже налічувалося 25 людей, а сам офіс перемістили. У компанії працюють інженери, фахівці з програмного забезпечення, дизайнери та розробники. До повномасштабної війни встигли укласти контракти зі спеціалістами з Чернівців та Івано-Франківська. У 2022 році до команди додалися ще 3 співробітники.

Цікаво, що в компанії гнучкий графік, а робочий час скоротили до 7 годин на день, щоби працівники мали більше особистого життя. Є можливість працювати з дому. Для кожного члена команди розробляють індивідуальний план на пів року. Як і в більшості ІТ-компаній, працівникам оплачують проходження професійних курсів та організовують безкоштовні заняття з англійської мови.

Стартап подавався до різних акселераторів (прискорювачів стартапів), однак фінансування не отримав через складність продукту. Тому, i3 Engineering продовжив існувати завдяки бізнес-ангелам.

Тестування та партнери

На повне виготовлення контролерів потрібно 5–7 років. Для початку, продали бета-тестери, які повинні пройти перевірку часом, щоби впевнитися в безпеці для дому таких пристроїв. Тестувати вирішили не лише в будинках і квартирах, а й теплицях та котельнях України та за кордоном, зокрема, в Нідерландах.

Наприклад, контролерами скористалися вирощувачі полуниці, їм потрібно обігрівати свій врожай, тож стартап допоміг пристроями, а в обмін отримав можливість протестувати продукт і регулярну поставку полуниці. Якщо теплиця правильна, то там є багато вхідних параметрів, як-от освітлення, вологість повітря, насичення вуглекислим газом тощо. Всіма цими процесами можуть керувати контролери. За умов правильного вирощування урожайність може збільшитися навіть утричі.

Стартап почав працювати також із готельєрами. Для готелів дуже важливий ефект присутності, щоби на кожному поверсі вмикалося світло, коли потрібно. Цей процес можна автоматизувати як віддаленим керуванням із рецепції, так і автоматичним увімкненням світла, коли датчики реагують на рух.

Партнерами стартапу стали дизайнерські бюро та інтегратори, що закладають подібні пристрої ще на етапі проєктування дому. Партнери можуть запропонувати клієнтам контролери, а вони, якщо хочуть, доплачують за такі технологічні рішення.

Щодо ціни, то вона залежить від кількості портів у контролері, тобто від кількості пристроїв, які можна під’єднати. Станом на 2021 рік пристрій із 8–30 портами коштував 500–1000 євро.

Концепція розумних сіл та міст

Стартап вже реалізував проєкт вуличного освітлення в селі на Львівщині. У пристроях вмонтоване астрономічне реле. Для налаштування освітлення потрібно визначити, коли на тій чи іншій локації заходить сонце, щоби не світити лишні 20–40 хвилин і зекономити кошти.

Крім того, вмонтовані детектори руху на проміжних вулицях. Там ліхтарі світять усю ніч з інтенсивністю 10%, а коли з’являється якийсь рух, на 5 хвилин збільшується інтенсивність до 80–100%.

Додаткові функції

Після 24 лютого 2022 року почали працювати над інтегруванням контролерів із багатьма системами, наприклад, із застосунком «Повітряна тривога». Залежно від прохання клієнта, можна автоматизувати процес автоматичного зачинення вікон, перекриття газу після сигналу про тривогу тощо.

Щоби зробити житло енергоефективним, зокрема в зимовий період, можна налаштувати автоматичне вимкнення опалення в кімнатах, де людина не живе, чи, наприклад, вмикати його за годину-дві до того, коли потрібно. У такий спосіб можна зекономити щонайменше 30% витрат. Контролери не працюють від термостата, тож система не буде чекати, коли в домі встановиться певна температура, вона прогнозує це наперед.

Також є вимикачі, що працюють в режимі «кнопки». Натискаючи на кнопку, вмикається звичайне світло, а натискаючи двічі – вмикається будь-який світильник у будинку. Пристрій здатний працювати і з затопленнями. На кожному з портів встановлений енергометр, а крім того, є сигналізація, яка контролює водну помпу. Якщо людини немає вдома, а сигналізація спрацювала, можна вимкнути насос віддалено. Те ж стосується і якості повітря – якщо рівень вуглекислого газу зависокий, то автоматично вмикається витяжка, а якщо на дворі багато диму, то заслінка витяжки перекривається.

Comments

.,.,.,.