Фільм “У темряві” – гірка правда про Голокост у Львові

На превеликий жаль, у Львові, як і у інших містах, захоплених нацистами у роки Другої світової війни, проводилась жахлива політика Голокосту – систематичного винищення єврейського населення міста. З початком війни у місці (якщо враховувати біженців) налічувалось понад 140 тис євреїв. Майже усіх їх очікувала жахлива доля. Далі на lviv-trend.

Голокост по-львівські

Львів з давніх-давен був поліетнічним містом, де проживали українці, поляки, євреї, вірмени, греки та представники інших національностей. Євреї мали потужну громаду у місті Лева, займались торгівлею, ремеслами. За переписом 1931 р. євреї становили понад 31% населення міста. У вересні 1939 р., коли німецькі війська штурмували Львів, єврейська громада очікувала на катастрофу, однак її вдалось відтермінувати – місто опинилось у руках більшовиків. Однак у червні 1941 р., з початком німецько-радянської війни, місто окупували німці. З липня 1941 р. у місті розпочались масові вбивства євреїв, наприкінці 1941 р. було створено гетто, яке євреям заборонялось покидати. Через брак їжі та ізоляцію у гетто розпочався голод. У жовтні 1941 р. на вул. Янівській був створений концтабір, який став справжньою “фабрикою смерті” і  в якому загинуло, за різними даними, до 40000 осіб. Євреїв розстрілювали, вони помирали від хвороб, голоду, виснаження. У липні 1944 р., коли до міста вступила Червона Армія, у місті залишилося менше 1000 євреїв.

Порятунок у каналізації

11 євреїв змогли врятуватись у львівській каналізації, де людям доводилось жити у нелюдських умовах – сморід, пліснява, обмежений простір, відсутність освітлення. Люди виживали як щурі. Трагічна сторінка з історії львівських євреїв зацікавила відому польську кінорежисерку Агнешку Холланд. 

Кінорежисер Агнешка Холланд

Тема Голокосту для Холланд була близькою, оскільки її батько був євреєм, батьки якого загинули у гетто. Мати Холланд була учасницею Варшавського повстання 1944 р. Холланд працювала з такими відомими режисерами як Анджей Вайда та Кшиштоф Зануссі. Режисер знімала кіно у Франції, США, Німеччині. Серед її робіт – “Повне затемнення” (1995), “Постріл у серце” (2001), кілька серій культового серіалу “Картковий будинок” (2014), інші. У листопаді 2019 р. Холланд отримала Орден княгині Ольги III ступеня за стрічку “Ціна правди”, яка розповідає про британського журналіста Гарета Джонса, що прагнув висвітлити Голодомор на Україні.

Голокост у Львові знайшов відображення у стрічці “У темряві”. Зйомки проходили у Польщі, в 2010 р. Фільм став спільним продуктом Німеччини, Польщі та Канади. Сценарій написав Давід Шамун. Сценарій став фактично екранізацією книги Роберта Маршалла “В каналізації Львова: героїчна історія виживання під час Голокосту”. У книгу ж увійшли спогади дівчинки Кристини Хіґер, якій з родиною вдалось вижити у каналізації.   

Головний герой стрічки – польський інженер Леопольд Соха, який в роки війни працював у системі комунального господарства, чудово розбирався у схемах львівських каналізацій. Ці знання допомогли відважному поляку врятувати 11 євреїв, що втекли з гетто. Роль Сохи у стрічці зіграв польський актор Роберт Венцкевич. За сюжетом інженер рятує євреїв з корисних мотивів – аби вони заплатили йому за свої життя. Однак згодом мотивація Сохи змінюється – він рятує людей з почуття людяності, ризикуючи власним життям. Соха трагічно загинув у 1946 р. під колесами автівки, був зарахований Ізраїлем до списку праведників народів світу. Кінострічка отримала переважно позитивні відгуки кінокритиків, її демонстрували на міжнародних фестивалях, номінували на премію Оскар як кращий іноземний фільм

1

Роберт Венцкевич у ролі Леопольда Сохи

Холланд та знімальній групі вдалось майстерно передати атмосферу жаху, яка панувала у каналізація Львова, коли людям доводилось виживати серед армії щурів, у страху бути схопленими нацистами. Сохі допомогали Стефан Врублевський та Єжи Ковалів. Поляки, задля конспірації, потрапляли до каналізації через різні люки, приносили їжу та карбід до лампи, яка освітлювала підземелля. 11 врятованих осіб змогли протриматись у жахливих умовах 14 місяців. 

Comments

.,.,.,.