Історія втраченого львівського кінотеатру на площі Марійській: від шаленої популярності до пожежі і занепаду

 

Мало-хто з сучасних мешканців Львова знає про будівлю на площі Марійській в центральній частині міста, де свого часу вирувало життя кінотеатру, пише сайт lviv-trend.in.ua. Про розквіт одного з найпопулярніших кінотеатрів Львова минулого, його неодноразове перейменування у різні роки, пожежу та занепад закладу читайте у нашому матеріалі.

Розквіт будівлі на площі Марійській

2

Будівля під номером 10 на площі Марійській, що у центральній частині міста Лева, розпочала свою історію ще в далекому 1839-му році. Дев’ятнадцяте століття для історичного будинку ознаменувалося діяльністю магазинів та ресторанів, у другій половині дев’ятнадцятого століття тут розташувався магазин фабрики садового інвентарю. Ще трошки згодом тут розпочали свою роботу ресторани та магазини з делікатесами та винами. 

Найбільшого розквіту будівля на площі Марійській зазнала в час, коли тут діяв міський кінотеатр. Кінотеатр і зайняв більшість часу існування будівлі – понад 80 років у двадцятому столітті львів’яни відвідували будівлю, щоб подивитися кіно. 

Перший кінотеатр у стінах будинку відкрили у 1908-му році. Тоді його назвали “Ванда” і під такою назвою заклад проіснував лише рік. Згодом кінотеатр називали “Байкою”, “Геліосом”. У міжвоєнний період кінотеатр спершу назвали “Фатаморганою”, потім, з 1931-го року і до початку Другої світової війни кінотеатр називали “Міраж”.

В ході Другої світової війни кінотеатр вкотре перейменували на “Кінотеатр хроніки”, потім – “Централь”. Згодом кінотеатр отримав ще одну назву, яка протрималася найдовше, – “Кінотеатр імені Івана Франка”. Така назва у кінотеатру діяла аж до початку 90-х років минулого століття.

Чим був особливий кінотеатр на площі Марійській? Кінопокази тут відбувалися виключно за побажаннями відвідувачів. Львів’яни, які мали бажання відвідати кінотеатр і подивитися фільм, просто записували свої бажання і залишали їх у скриньці, що розташувалася на вході до будівлі. Працівники кінотеатру враховували ці побажання відвідувачів при формуванні репертуару на наступний місяць. Чи може похвалитися хоча б один з сучасних львівських кінотеатрів такою особливістю? Навряд.

Пожежа та занепад

3

Історію діяльності кінотеатру припинилася з великою пожежею, яка трапилася через електричне табло. Табло встановили у 1967-му році на фасаді будинку, де діяв кінотеатр. Завдання табло виконувало інформативне – тут відображався рухомий рядок, на якому висвітлювали новини про актуальні на той час радянські інформаційні агенства. 

Табло безперебійно працювало на фасаді будівлі аж до 1991-го року, коли в ніч на 26 березня трапилося жахливе нещастя. Тоді через неполадки в роботі електронного табло історичний будинок зазнав значних пошкоджень. Та й взагалі, обидві історичні кам’яниці в центральній частині міста, фактично, були втрачені через пожежу. 

Будівля буквально перетворилася в пустку з того часу. З того часу, коли у Львові проводили фестиваль “Вивих”, обгорілі стіни кінотеатру вирішили розмалювати. Львів’яни жартують, що це “вивихнутий” кінотеатр.

Фото – Фотографії Старого Львова

Comments

.,.,.,.