«Пан Ніхто»: історія фільму про львівського поета Ігоря Калинця

В українському кінематографі є чимало цікавих кінострічок, які не дуже популярні серед глядачів, однак заслуговують особливої уваги. Одним з таких є документальний фільм про львівського поета Ігоря Калинця «Пан Ніхто або Йосиф Прекрасний», пише lviv-trend.in.ua.

Про фільм «Пан Ніхто, або Йосиф Прекрасний»

Режисером та автором сценарію фільму «Пан ніхто, або Йосиф прекрасний» став Олександр Фразе-Фразенко. Саме він зобразити один день із життя українського поета, наповнивши його глибоким змістом. 

Продюсеркою кінострічки є Ольга Фразе-Фразенко. Крім того, у фільмі можна почути музику, яку написав Віктор Камінський. 

Сюжет фільму розгортається навколо історії життя Ігоря Калинця. Режисер показує як минає звичайний день поета в його власному домі. Водночас в кадрі з’являються уривки з різних творчих вечорів, на яких раніше виступав автор.

Кадри з фільму “Пан Ніхто”

Крім того, у кінострічці зображено, як Ігор Калинець читає свої вірші та як це він робив колись. Фільм наповнений цікавими естетичними та символічними кадрами, які варто переглядати не поспішаючи. Оскільки потрібно вслухатися в поезію та роздумувати над її сенсами. 

Вперше режисер презентував відеороботу на своєму ютуб-каналі у 2018 році. Прем’єра відбулася на фестивалі «Молодість», що проводився в межах Книжкового Арсеналу.

Документальний фільм «Пан Ніхто, або Йосиф Прекрасний» став четвертим у циклі робіт «Поети», над яким працював Фразе-Фразенко. Оскільки режисер створив фільм не про одного українського митця слова. Героями його відеоробіт стали також Грицько Чубай, Олег Лишега, Нью-Йоркська група поетів та Василь Махно.

Кадр з фільму “Пан Ніхто”

Про життя Ігоря Калинця або «Пана Ніхто»

Ігор Калинець є поетом, який мав нелегке життя, адже пережив шість років ув’язнення у Пермських концтаборах та три роки заслання. В таких ув’язненнях перебували також інші українські поети-дисиденти, такі як Василь Стус та Іван Світличний. 

Тому причиною засудження Ігоря Калинця стала саме поезія, яка відобразила істинний сенс брехливої радянської дійсності. Крім того, поет виступав проти утисків українських поетів та можливості розвитку української культури, що притісняла тоталітарна влада.

Заслання в Забайкаллі автор відбував разом зі своєю дружиною Іриною Стасів-Калинець, яка також писала поезії. Підкреслимо, що в 2022 році у Львові одна з вулиць Франківського району отримала назву імені Ірини Калинець.

Ігор Калинець разом з дружиною / Фото Pamet naroda

Ігор Калинець є автором 17 збірок поезій. Серед них варто виділити два цикли, які мають назву: «Пробуджена Муза» та «Невольнича Муза», куди увійшли такі збірки: «Підсумовуючи мовчання», «Відчинення вертепу», «Терновий колір любові». Першою книгою поета була «Вогонь Купала», яку він видав  у 1966 році. 

Цікаво, що автор перестав писати поезію після того, як повернувся зі заслання. Оскільки, за його словами, він як поет вже відбувся та став «імпресаріо колишнього Ігоря Калинця». 

Тому після ув’язнення він пише лише тексти для дітей. Одна з його книг має назву «Пан Ніхто», де надруковано дитячу казку про двох хлопчиків, які зустрічають химерного героя.

Про режисера Олександра Фразе-Фразенко

Олександр Фразе-Фразенко є українським режисером, музикантом та поетом зі Львова. Він почав писати вірші ще зі школи. В цей час у журналі «Дзвін» вийшла добірка його поезій, до якої написав коментар Андрій Содомора.

Тоді він почав цікавитися поетичною творчістю та познайомився з львівськими поетами, серед яких неабиякий вплив на нього мав Ігор Калинець. 

У фільмографії Олександра Фразе-Фразенка варто виділити такі роботи: «Дім на сімох вітрах», «Акваріум в морі», «Чубай», «Пан ніхто», «Нью-Йорк. Маланюк», «Casi Desnudo».

У 2013 році режисер заснував власну компанію OFF Laboratory, де створив свої наступні фільми. 

Олександр Фразе-Фразенко / Фото “Інтерв’ю з України”

Comments

.,.,.,.