Сергій Проскурня – режисер зі Львова, який відкривав світові театральну Україну

«Творив автентичну і разом з тим сучасну Україну», – так сказав Святослав Вакарчук про Сергія Проскурню – українського театрального режисера та діяча культури, пише lviv-trend.in.ua.

Пробував пов’язати життя з музикою

Народився Сергій 28 листопада 1957 року у Львові в родині інженерів. Опанував гру на скрипці у Другій львівській дитячій музичній школі. 1969 року разом із батьками переїхав до Черкас, там закінчив школу, а потім вступив у музичне училище.

У Черкасах Сергій брав активну участь у різних театральних гуртках, створював музику для вистав місцевого театру, однак її тоді не оцінили. Згодом він заснував радіостудію в музучилищі, а потім почав організовувати театралізовані вечори й концерти. Також протягом двох років навчав дітей гри на скрипці й фортепіано в черкаській музичній школі.

Режисерська кар’єра

Театральне життя вабило Сергія, тож він пробував вступити в акторські інститути у москві. Цього не сталося, деякий час Сергій працював учителем, потім служив в армії, а вже в 1980 році вступив до інституту імені Карпенка-Карого в Києві, щоби вивчати акторську й режисерську майстерність.

У 1983 році його запросили працювати режисером у драмтеатрі імені Івана Франка в Києві. Впродовж п’яти років він брав участь у постановках деяких вистав, як-от «Герой Заходу», «Вибір», «Енеїда» та «Сімейний детектив».

Навесні 1984-го зробив постановку комедії «Месьє де Пурсоньяк» і дебютував з нею на сцені обласного музичного драмтеатру в Черкасах. Того ж року почав навчати акторської та режисерської майстерності на курсах Данченка й Олійника.

У 1985 році створив виставу «Камо» й отримав диплом за найкращу режисерську роботу у фестивалі-конкурсі, присвяченому 27-му з’їзду КПРС. У 1988–90 роках зробив постановку дилогії Стельмаха «І золотої, й дорогої… / Тарас» про дитинство та юність Кобзаря.

Також він є творцем сценарію та режисером телепроєкту «Дорогами України» про туризм та українську культуру. З 2007 року провадив мистецьку діяльність у межах ТОВ «Проскурня Продакшн». Крім того, створив безліч відомих вистав для театру та радіо.

Спробував себе Проскурня і в акторстві, зокрема зіграв вчителя у стрічці «Сільський лікар».

Організатор мистецьких акцій, фестивалів

Сергій Проскурня організував безліч театральних фестивалів, був ініціатором обмінів між українськими та західноєвропейськими театрами, працював у різних країнах, показуючи світові Україну та її мистецтво.

Наприклад, провів одинадцять міжнародних театральних фестивалів. Був співавтором концепції та водночас режисером фестивалів «Собор Української Духовної Республіки» (Коломия) та «Вивих» (Львів). Розробляв концепцію фестивалю «Червона рута». Також він співзасновник львівського артцентру «Дзиґа» і один із засновників фестивалю «Золотий лев» (Львів).

Крім того, організував фестивалі однієї п’єси в Києві, до яких доєдналися білоруські, литовські, молдовські, німецькі, румунські та угорські театри. У 2009-му, коли працював гендиректором – художнім керівником театру опери та балету в Одесі, організував фестиваль «Парад диригентів» та багато інших.

Відданий патріот

Проскурня був учасником «Революції на граніті» та борцем за незалежність України. У 2007-му став радником Василя Вовкуна – міністра культури і туризму. За дорученням міністра організував багато заходів, присвячених Шевченку, Дню прапора тощо. Починаючи з 2008 року, займався організацією парадів і концертів з нагоди Дня Незалежності України.

У 2013–14 роках створив кінопроєкт «Наш Шевченко», деякі сюжети для якого зняв під час Євромайдану, наприклад, як Сергій Нігоян читає уривок з «Кавказу». Також зрежисерував ораторію «З нами Бог», присвячену Героям Небесної Сотні та українським воїнам.

Comments

.