Історія львівського “Маяка”, або перший літній кінотеатр нашого міста

 

У Львові колись діяло чимало кінотеатрів, які в часи незалежності відійшли у забуття, пише сайт lviv-trend.in.ua. Так, ми вже розповідали про легендарний львівський “Літак” та кінотеатр “Мир”, що діяв на місці теперішнього нічого клубу “Малевич”. Цього разу мова піде про ще одну сторінку минулого в нашому місті – кінотеатр “Маяк”.

Насліддя передвоєнного Львова

маяк
Фотографії Старого Львова

Перший літній кінотеатр Львова, (згодом – “Маяк”), було облаштовано у звичайному сквері разом з фонтаном зі скульптурною групою, стендами та конструкціями, на яких розмістили політичну агітацію у 1940-х роках. Його розмістили недалеко від базару Грьодлів, до комплексу якого входив павільйон “Гражини”, що вважався одним з найкращих міських кінотеатрів напередодні війни. Сам пасаж Грьодлів зруйнували воєнні події – бомбардування у червні 1941-го року.

Як окрема споруда кінотеатр було облаштовано у 1950-х на вулиці Кірова (тепер – Шептицьких). Кінозал розмістили на чималій території – понад 690 квадратних метрів. Щоправда, велич затьмарювалася “земляною” підлогою та відсутністю даху, – справжнісінький тобі літній варіант кінотеатру. Сезон тут розпочинався у травні і тривав щонайменше до кінця серпня. 

Тільки дещо згодом кінотеатр отримав назву “Маяк”. Тоді ж його більш-менш облаштували, щоб мати можливість показувати стрічки і в холодний період, покрили дахом. Так, у 1960-х роках кінотеатр “Маяк” перетворився на “закритий”. Існує навіть інформація про те, що він отримав на деякий час спеціалізацію – це були індійські фільми, популярні в той час. 

Цінний спадок чи нікому непотрібна минувшина?

дзвін

Зі здобуттям незалежності кінотеатр змінився – в першу чергу, це стосується назви. З 1991-го року його перейменовано на “Дзвін”. Тоді розпочався період стагнації для кінотеатру, що став насліддям передвоєнного Львова.

Через застарілу матеріально-технічну базу і відсутність фінансів на її оновлення довелося спершу значно скоротити кількість показів. Ще згодом їх і зовсім припинили у зимовий період…

Популярний колись кінозал почали здавати в оренду – що ж іще залишається робити з нікому непотрібним приміщенням, щоб воно не рухнуло від цілковитого застою? Здавали зал для проведення концертів, зібрань тощо. Внесла свою лепту у занепад будівлі кінотеатру і сама природа – у 2005-му році під час негоди на дах впало дерево, що сильно пошкодило покрівлю. 

Ще деякий час, до 2009-го року, тут проводили щоденно по три кіносеанси (і це при тому, що місткість кінозалу становила 300 місць). З 2007-го року довкола будівлі почалися справжні війни між міськими працівниками культури, партійцями та чиновниками. Тоді ж приміщення передали в оренду для того, щоб тут створити культурно-мистецький центр імені Степана Бандери та музею – для цього тут навіть добудували приміщення.

2013-го року про долю приміщення кінотеатру знову заговорили – депутати в ході сесії міської ради мали намір обговорити подальше життя колишнього кінозалу, однак проти цього виступив міський голова, який побоявся, що будівля вийде з комунальної власності і перестане приносити кошти місту. Ще через рік приміщення таки здали в оренду для ТОВ “Дзвін і К.”. 

На цьому можемо лише поставити три крапки і завершити оповідь, бо не знаємо, чим може закінчитися історія будівлі в найближчі роки…

Comments