Паркетна дошка: 10 правил для правильного вибору

Паркетна дошка – покриття для підлоги з натуральної деревини. Це класика в кращому її розумінні, яка ніколи не вийде з моди. Вона приваблює покупців екологічністю, довговічністю та благородним зовнішнім виглядом. Кожен рік асортимент продукції зростає та поповнюється цікавими новинками. Сьогодні вибір сягає сотень різноманітних зразків, що різняться за фактурою, розміром та кольором. Саме тому варто уважно вивчити каталог та заздалегідь дізнатись, як вибрати паркетну дошку правильно. 

Якісна паркетна дошка: основні критерії вибору

На перший погляд покриття вибрати не складно. Достатньо вподобати матеріал, відтінок та візерунок. Однак нерозуміння головних аспектів може привести до купівлі товару, який не підходить до певних приміщень. Неправильно обраний матеріал здатен зіпсувати враження від інтер’єру та не виправдати надії власника оселі. 

Отже, перед купівлею паркетної дошки варто врахувати основні моменти: колір, розмір, породу деревини, термін служби, тип з’єднання тощо. Якщо паркетні дошки порівнювати між собою в укладеному вигляді, різницю помітити важко. Але покриття відрізняється за ціною, довговічністю та способом укладки. Тому важливо, якщо не досконально розбиратись, то хоча б мати уявлення про тип матеріалу для підлоги.

Перш за все потрібно розуміти, що паркетна дошка – це багатошарова конструкція, яка складається з кількох прошарків.

1

 • Базовий (нижній шар). Основа виготовляється з ялинової деревини товщиною від 2 мм. Завдяки їй паркетна дошка з дерева залишається досить жорсткою та не схильною до прогинань.

 • Стабілізаційний (середній пласт). Як матеріал використовуються ламелі хвойних дерев. Вони розміщуються поперек дошки, щоб забезпечити стабільність якостей навіть в умовах підвищеної вологості чи перепадів температур. В цьому шарі встановлюються з’єднувальні елементи. 

 • Декоративний (верхній прошарок). Титульний пласт складається з цінних порід деревини, вкритих олією або лаком. Волокна направлені вздовж дошки, паралельно базовому шару. 

1 правило вибору паркетної дошки: розмір покриття

Розмір характеризується 2-ма показниками: довжиною та товщиною. В більшості випадків дошки мають стандарту довжину – від 2 до 2,5 м. Як виключення зустрічаються зразки до 1,8 м. В останньому випадку покупка рідко буває виправданою. Тому що матеріал не здатен якісно погашати коливання від кроків. Як наслідок з’являються скрипи, роз’єднання елементів, щілини.

Професіонали радять починати оцінку дошки з її товщини. 

 • 7 мм. Таке покриття варто розглядати виключно як тимчасовий варіант, оскільки термін його служби дорівнює кільком рокам. Воно швидко втрачає пристойний вигляд. 
 • 10-12 мм. Декоративний шар дошки в 2-3 мм добре захищає від незначних пошкоджень. Паркет можна полірувати, але не більше 2х разів.
 • 13-16 мм. Оптимальний варіант для оселі. Переваги цієї паркетної дошки у верхньому пласті, який сягає 4 мм та чудово пристосований для неодноразового циклювання.
 • 20-22 мм. Декоративний прошарок перевищує 5 мм. Така товщина дозволяє витримувати значні навантаження та пошкодження. Тому покриття підходить для житлового приміщення й офісу. 
 • Понад 23 мм. Паркет є максимально міцним та зносостійким. Його можна укладати безпосередньо на бетон. 

2 правило: паркетна дошка та породи дерев

Головним критерієм пошуку для більшості є порода деревини, з якої виготовляється покриття. Виробники пропонують кілька поширених варіантів, кожен з яких має свої особливості. Так, найбільш зносостійкою вважається дошка, що має декоративний шар з дуба. Така дошка не боїться перепадів температур та вологи. З часом не втрачає колір та інші якості.

2

Бук та горіх схожі за характеристиками. Вони є менш твердими в порівнянні з дубом, проте теж добре вписуються в інтер’єри житлових та нежитлових приміщень. Дошку з горіха можна укладати в місцях з підвищеною вологістю. В таких умовах вона характеризується стабільністю та не потребує додаткового догляду. 

Для естетів рекомендуємо вибрати паркетну дошку з вишні. Відгуки про її декоративні якості – найкраща реклама. Незвичайний червоний відтінок чудово вписується в інтер’єр, витриманий у класичному стилі. А наявність смоляних прожилок робить покриття центром уваги. Дошка порівняно міцна та податлива під час шліфування. 

М’який малюнок характерний для паркету з ясеня. Деревина тверда, але піддається впливу середовища. 

3 правило: паркетна дошка та селекція матеріалів

Зовнішній вигляд покриття залежить від селекції (сортування) планок. Ретельність відбору передбачає колір, дефекти, малюнок деревини, розпил. Останній може бути тангенціальним (яскраво виражений малюнок річних кілець) або радіальним (волокна вздовж кілець). Поєднання цих двох типів розпилу визначає види селекції. 

Селект. Особливість категорії полягає у відсутності недоліків та різкого перепаду забарвлення. Такий паркет вважається найбільш привабливим, цінним та якісним. 

3

Натур. Якісний сорт, що має незначні дефекти: невеличкі сучки, прожилки, заболонь. У даному випадку виключені механічні пошкодження паркету.

4

Рустік. Найбільш доступний варіант, який має перепади кольору, великі сучки, деякі пошкодження та чіткі лінії. 

5

4 правило та види паркетної дошки: деревина односмугова чи багатосмугова

Кількість плашок верхнього шару покриття свідчить про якість та вартість паркетної дошки. Найбільш добротним зразком є односмуговий варіант. Декоративний прошарок являє собою цільне полотно без помітних розділень на сегменти. Завдяки цьому чітко видна унікальна структура породи. 

Додаткові ламелі верхнього пласта говорять про моделі двосмугових чи багатосмугових дощок. Тут прослідковується закономірність: чим більше рядів плашок, тим рясніший візерунок. Тому, в залежності від особливостей приміщення та стилю інтер’єру, варто обирати певний матеріал. Наприклад, для кімнати, не перевантаженої деталями, можна придбати багатосмугову дошку. А для будинку в суворо класичному стилі краще звернути увагу на паркет з меншою кількістю смуг. 

5

Догляд, колір, стійкість до вологості та інші умови, як вибрати паркетну дошку 

5 правило свідчить про визначення кольорової гами. За загальним правилом колір підлоги має бути темнішим за стіни та стелю. Сучасні дизайнерські рішення відходять від стандартів. Проте незмінним лишається факт – покриття має вигідно грати на контрасті з меблями або забарвленням кімнати. Насичені темні відтінки притаманні дубу, горіху, венге, мербау. Для прихильників світлих тонів радимо звернути увагу на дошки з бука, ясеня, сірого дуба.

6 правило стосується матеріалу, яким покривається дошка. Часто світлі породи виробники обробляють лаком, а темні – олією, але це не обов’язково. Пропонуємо ознайомитись з перевагами кожного типу.

 • Олія додає натуральності та чудово підходить для системи теплої підлоги. З нею покриття краще переносить коливання температури та вологість. Також дошку, вкриту шаром олії, можна реставрувати локально. 

 • Лак дозволяє отримати глянцеву поверхню, яку, за бажанням, можна зняти та перекрити олією. Дана опція працює лише в одному напрямку. Покриття лаком збільшує термін служби дошки до планової реставрації.  

Паркетна дошка: розміри та складність укладки 

Для власника оселі наступні правила не мають суттєвого значення, допоки не відомі наслідки. Радимо не зловживати інформацією та звернути увагу на тип з’єднання дощок. Отже, 7 правило вибору стосується замків, оскільки цей параметр безпосередньо впливає на щільність притискання планок. Найкращими системами защібки є UniClinic та T-Lock. Тому, якщо головна мета покупки – це якість, обирайте ці моделі.

7

Не останнє значення має складність з’єднання дошки, що варто відокремити у 8 правило. 

 • Шпунтовий тип з’єднання передбачає довгий та копіткий процес, що складається з кріплення, збивання та проклеювання. Метод вважається застарілим та незручним.

 • Замковий спосіб є більш практичним та надійним. Монтаж таким чином займає мінімум часу й сил.

9 правило – запах. Якісна паркетна дошка з дуба, вишні, ясеня тощо, повинна мати легкий аромат деревини. Натомість присутність сторонніх запахів говорить про низьку якість товару. Також може свідчити про наявність шкідливих складових. 

Останнє, але не по важливості, правило стосується виробників. Неосвіченому покупцеві варто орієнтуватись на популярні бренди. Рекомендуємо звернути увагу на марки, такі як: Barlinek, ArcoBaleno та Befag. Компанії відомі виготовленням різноманітної, якісної та привабливої за ціною продукції. Саме такі вироби представлені в інтернет-магазині Стардизайн. А якщо лишились питання, сміливо звертайтесь за допомогою до консультантів. Вас зорієнтують у сучасних лінійках та запропонують ідеальне рішення для офісу та оселі.

Comments

.,.,.,.