Як знімали фільм “Погань” у Львові

 

Перебудова не виправдала сподівання компартії врятувати СРСР, який вже тріщав по швам. Країна стрімко котилась у прірву, а про численні проблеми Союзу почали говорити навіть у фільмах. Одним з таких став фільм “Погань” (1990), пише lviv-trend.in.ua.

Зростаюча наркоманія

Однією з ознак Перебудови стало стрімке зростання алкоголізму, наркоманії, проституції. На арену вийшли жахливий “рекет”, організована злочинність. Якщо у 1985 р. в СРСР було зареєстровано 1617 алкоголіків та 14,9 наркоманів на 100 тис. населення, то у 1990 р. ці цифри зросли до 1423 та 27,1 відповідно. І це офіційна статистика, а неофіційна – зовсім інша. Протягом 1984–1990 рр., міністерство охорони здоров’я СРСР зареєструвало зростання чисельності наркоманів із 35254 до 67622 осіб. Станом на 1988 р. в УРСР налічувалось понад 28,4 тис. наркозалежних. Темпи розповсюдження наркоманії в УРСР в роки Перебудови були вражаючими – у 1985 р. на 10 тис. осіб припадало 6,3 особи хворих на токсикоманію та наркоманію, натомість у 1990 р. ця цифра зросла до 42,8 осіб.

Тема різкого поширення наркоманії у Союзі не могла пройти повз радянських кінематографістів. Радянське кіно доби Перебудови “скинуло” з себе ширму естетики, цнотливості, партійних ідеалів. На екранах почали демонструвати наркопритони, повій, відверті сексуальні сцени. Так з’явилися фільми “Інтердівчинка”, “Фанат”, “Штемп” , “Дорога до пекла”, та інші. Тема наркоманії зацікавила письменника Сергія Устінова та режиссера Анатолія Іванова. Сергій Устінов написав цікавий сценарій і так у 1990 р. з’явився фільм “Погань” (що означає наркотики). Головну роль у стрічці виконав відомий радянський актор Олег Фомін, який зіграв у стрічці “Фанат-2”, однак не зміг повторити успіх Серебрякова.

За сюжетом, з Афганської війни повертається ветеран Валентин Мукасій. У своїй квартирі він застає…наркоманів. Виявляється, його сестра Аліса – наркоманка. Алісу зіграла акторка Марія Селянська, яка “засвітилася” у ролі повії в бойовику “Фанат”. Валентин здає сестру на лікування до лікарні, та тікає і врешті-решт помирає від передозування наркотиками. Валентин знаходить сестру у наркопритоні, серед наркоманів. У кінострічці можна побачити відверті сцени сексу між наркоманами, а сам наркопритон занурює радянських глядачів у стан шоку – раніше такого ніхто не бачив. Мукасій вирішує розправитись з наркодилерами самостійно, зважаючи на те, що він має бойовий досвід. Спочатку Мукасій лупцює дільничного, потім влаштовує переслідування наркодилера Шпака (той гине). Наркоторгівці на цвинтарі вбивають товариша головного героя. І у фіналі Мукасій відправляється до  Узбекистану, де у фінальному бою штовхає  у прірву вантажівку з наркотиками та вбиває наркодилерів.

Львів але без назви

Тепер щодо зйомок стрічки. Більша їх частина проходила у Львові. Головний герой фільму прибуває потягом на вокзал і глядачі одразу ж можуть впізнати Головний Залізничний вокзал. Те, що рідне місто Мукасія – Львів, доводить подорож головного героя у таксі центром міста. Автівка прямує проспектом Свободи, де можна побачити вивіски магазинів українською мовою, майорить синьо-жовтий прапор.

казино
Кадр з фільму. Будинок по вул.Ватутіна (сьогодні – вул.Герцена)

Товариша Мукасія вбивають на Личаківському цвинтарі. У стрічці показан центральний вхід, вул.Пекарська. Квартира Мукасія знаходилась за адресою – вул. К.Левицького 25. Поряд знаходиться магазин “Книги”, якій функціонує до сих пір.  

Легко знайти й кооператив “Голем”, де головний герой ледве не загинув у пожежі. Це приміщення знаходиться на вул. Дорошенка у Львові. Також легко впізнати вулиці, якими головний герой переслідує дилера, пересуваючись на машині. Спочатку погоня йде вул. І.Франка, згодом Зеленою, а аварія автівок мала місце на вул. Герцена. 

вул. К.Левицького 25
вул. К.Левицького 25

Фільм “Погань” не став революційним радянським кіно, однак повністю реалістичним. Щодо драми та бойових сцен фільм поступається відомій стрічці “Амерікен бой”. Останній знімали теж в Україні, в Херсоні. 

Comments