Кінотеатр ім. Миколайчука

 

Сьогодні ні для кого не проблема переглянути улюблений фільм чи серіал. Для цього є як портативні смартфони, планшети, так і ноутбуки, комп’ютери, телевізори та навіть домашні кінотеатри. У 1950-ті рр. в СРСР телевізори були рідкістю, а щоб населення хоч якось відпочило після роботи, розповсюджувалась мережа кінотеатрів. Один з таких функціонував у Львові, у будівлі №131 по вул.Личаківській, пише lviv-trend.in.ua.

Кінотеатр ім.Галана

У СРСР велику кількість кінотеатрів було побудовано за проектори Зої Брод – архітектора Московської архітектурно-проектної майстерні №131. Ще у 1949 р. Союзкінопроект оголосив конкурс на створення проекту кінотеатру на понад 300 місць. Нагороду здобув проект саме Зої Брод. Кінотеатр, за проектом Брод, представляв собою двоповерхову споруду з колонами іонічного ордеру на фасаді. Усього було побудовано понад 100 кінотеатрів, у таких містах як Москва, Ситивкар, Ульянівськ, Львів.

Кінотеатр на 330 місць був відкритий 25 серпня 1955 р. й носив назву загиблого за загадкових обставин, поета Я.Галана. Першою кінокартиною, яку отримали змогу переглянути глядачі, стала “Княжна Мері” (1955 р., кіностудія ім. М.Горького). Це був один з найбільших кінотеатрів міста, у якому працювало понад 30 працівників, функціонували буфет та читальня. На площі перед кінотеатром можна побачити гіпсовий вазон, квітники. По обидва боки від центрального входу були афіші.  Кінотеатр у перші роки працював у мінус, оскільки на його екрані демонстрували “слабкі” картини, які не викликали інтересу у глядачів. Конкуренцію кінотеатру складали кінотеатри “Львів”, “Супутник”, “Київ” та інші. Лише після того, як з перелічених кінотеатрів перенесли частину кінопоказів до кінотеатру Галана, чисельність глядачів збільшилась. Велику популярність здобули індійські кінострічки, у тому числі з зіркою Болівуду, Мітхуном Чакроборті.

 З початком Перебудови у кінотеатрі почали демонструвати американські і навіть китайські бойовики. Афіші рясніли постерами з Жан Клод Ван Дамом, Рутгером Хауером, Арнольдом Шварценеггером та іншими американськими акторами. Кінопокази збирали натовпи молоді. У вечірні сеанси демонстрували еротичні фільми, фільми жахів, серед яких були і “Дика орхідея”, “Ельвіра володарка темряви” та багато інших. У 1989 р. кінотеатр відвідало понад 260 тис. глядачів. У 1990-ті рр. кінотеатр перейменували на честь І.Миколайчука.  

 Дискотека та книгосховище

У роки Незалежності технічна база кінотеатру сильно застаріла, з розповсюдженням телевізорів та супутникових антен дедалі менше глядачів бажали відвідати установу. Будівля потребувала капітального ремонту, а на останній просто не знаходилось коштів. Кінострічки почали демонструвати переважно у святкові дні (наприклад у День Незалежності). Тривалий час у будівлі працювала дискотека та кафе-бар “Шалений світ”.

Кінотеатр ім.І.Миколайчука, 2015 р.

У 2011 р. Львівська міськрада прийняла рішення згідно якого у будівлі кінотеатру розташовувалось книгосховище бібліотеки ім. В.Стефаника. Планували провести капітальний ремонт приміщення, облаштувати читальні зали, але через відсутність коштів цього зроблено не було. 

Comments