Творець епохи: видатний львівський композитор Мирослав Скорик

Мирослав Скорик – львів’янин, що створив музичні шедеври, відомі на весь світ. Він є творцем музики для понад 40 фільмів, автором інструментальних творів, кількох балетів тощо. Його творчість, поєднуючи в собі яскравий національний колорит і сучасну музичну техніку, увійшла до репертуару багатьох українських і зарубіжних виконавців і колективів, пише lviv-trend.in.ua.

Талант помітила Соломія Крушельницька

Хто би міг подумати, але легендарному композитору більше подобався футбол, аніж музика, про це він не раз говорив своїм друзям-музикантам, з якими часто грав у футбол у Стрийському парку. Та все ж музика стала його життям і основним фахом. Цьому посприяла рідна сестра його бабусі – оперна співачка Соломія Крушельницька.

Вперше композитор проявив музичні здібності, зігравши на піаніно, яке стояло вдома. Тоді батьки побачили, що маленький Мирослав придумує свої мелодії і щось наспівує. Батько вирішив відвести його до Соломії Крушельницької, щоби та перевірила музичні здібності Мирослава. Співачка одразу зрозуміла, що в нього абсолютний слух, і порадила віддати хлопця в музично-спеціалізовану школу. Так і почалася історія великого музиканта…

Період заслання

У 1948 році радянська влада вивезла родину Скориків, разом із Мирославом, у Сибір. Хтось зробив на них донос через те, що вони випускали антирадянські листівки. Та навіть на засланні Мирослав продовжував свою освіту: вчився гри на фортепіано, опановував гру на скрипці та виїздив на різні конкурси.

Сім’ю звільнили після смерті Сталіна, у 1955 році. Але Мирослав зміг повернутися на два роки швидше: у нього ще не було тоді паспорта із записом про «врага народу», тож він повернувся до Львова і вступив у львівську консерваторію. Там він зайнявся творчістю більш активно.

Шедеври композитора

Мирослав Скорик полюбляв джаз та навіть спробував долучити до української естради ритми джазової музики. Зокрема, у Львові в 1963 році створив вокально-інструментальний ансамбль «Веселі скрипки». А перший український твіст «Не топчіть конвалій» та блюз-танго «Намалюй мені ніч» у виконанні ВІА «Веселі скрипки» стали хітами.

Одним із найбільших здобутків Мирослава Скорика є музика до фільму Сергія Параджанова «Тіні забутих предків», який увійшов в десятку кращих фільмів всіх часів і народів. Не можна не згадати оперу «Мойсей» за поемою Івана Франка, яка також стала відомою на весь світ. Крім того, Мирослав Скорик створив балет «Повернення Баттерфляй», ця вистава присвячена Соломії Крушельницькій та розповідає про її творчість, про самовіддане служіння сцені.

Серед безлічі його композицій провідною з упевненістю можна назвати «Мелодію», її Скорик створив для радянського фільму «Високий перевал». В одному з інтерв’ю композитор розповів, що тоді всі відмовилися писати музику до цього фільму, однак він вирішив спробувати. І таки вдалося: сумна мелодія викликає емоції, в ній влучно передано трагедію і жаль.

За усе життя Мирослав Скорик отримав чимало нагород. Зокрема композитор – Герой України, народний артист України, лауреат премії ім. Тараса Шевченка. У 2004 року йому присвоїли звання «Львів’янин року».

Помер творець епохи 1 червня 2020 року. Йому був 81. 

Comments

.,.,.,.