Історія львівського гурту “Мертвий Півень”

“Мертвий Півень” – український рок-гурт, який виник у 1989 році у Львові.  Багато учасників гурту навчалися у Львівському національному університеті імені Івана Франка та практикували свої музичні навички в університетському хорі “Черемош”. Після занять в університеті музиканти збиралися на каву у кав’ярні “Старий Львів”, що на вулиці Валовій.  Детальніше про цей колектив на сайті lviv-trend.in.ua.

Історія створення гурту “Мертвий Півень”

Первісно гурт “Мертвий Півень” складався з Любомира Футорського, який був засновником гурту, гітаристів Романа Чайки й Юрія Чопика, вокаліста Міська Барбари, вокалістки Ярини Якуб’як, скрипаля Романа Рося та сопілкара Тараса Банаха. 

C:\Users\smail\Desktop\mertviy-piven (1).jpg
Фото: гурт «Мертвий півень». Слух

За словами Романа Чайки, учасники гурту познайомилися саме на каві. Хоча вони ходили до кафе не так, щоб покавувати, як поговорити, подискутувати й познайомитися з іншими митцями. Спочатку Роман Чайка зустрів Любка Футорського й Міська Барбару і деякий час вони збиралися втрьох. Згодом до їхньої компанії долучився Ромко Рось й Ярина Якубяк, яка тоді навчалася у Львівській консерваторії та зустрічалася з Любомиром Футорським. 

Перший великий виступ і визнання “Мертвого Півня” відбувся на сцені молодіжного фестивалю “Вивих”, де вони представили трек “Бьютіфул Карпати”. Для фестивалю учасникам гурту потрібно було якось назватися. Історія їхньої назви також пов’язана з кафе “Старий Львів, у якому вони збиралися. На вході до кав’ярні висів флюгер – залізна фігурка півня, якого вони часто називали мертвим. Так і виникла ідея для назви їхнього гурту – “Мертвий Півень”. 

Пісні та перемоги “Мертвого Півня”

У 1990-х роках гурт активно гастролює містами України та за кордоном, бере участь у різних музичних фестивалях та конкурсах. Так, у 1991 році на другому фестивалі української музики “Червона Рута”, який відбувся у Запоріжжі “Мертвий Півень” отримує Гран-Прі та Першу премію конкурсу за пісню “Ми помремо не в Парижі”. Тоді ж вони познайомилися з відомими письменниками Юрієм Андруховичем, Віктором Небораком й Олександром Ірванцем. 

C:\Users\smail\Desktop\m_piven-196002d80001dc08fa20356f8f3a0f1b.jpg
Фото: гурт «Мертвий півень» на концерті

Цікаво, що гурт часто записував пісні на вірші українських поетів – Тараса Шевченка, Наталки Білоцерківець, Ігоря Калинця, Віктора Неборака, Олега Лишеги, Сергія Жадана та інших. Особливу увагу звернули на вірші Юрія Андруховича, записавши одразу дві пісні “Іеронім Босх” та “Етюд з воронами”. 

Легендарний трек “Ми помремо не в Парижі”, записаний за текстом вірша Наталії Білоцерківець, дав назву усьому альбому.

Серед інших відомих пісень рок-гурту варто послухати треки: “Ми так жили, немов співали джаз”, “Коли ти смієшся”, “Холодно”, “Without You”, “Осіннє”, “Поцілунок” та інші. 

C:\Users\smail\Desktop\83164264-bb29-473d-986a-0456ed25c566.jpg
Фото: Місько Барбара за кілька років до смерті. Українська правда

Загалом, за час свого існування – 20 років, гурт “Мертвий Півень” записав 12 музичних альбомів. У 2011 році припинив своє існування.

У 2021 році пішов з життя Місько Барбара – легендарний фронтмен гурту “Мертвий Півень”. Місько Барбара – вокаліст та один із засновників гурту “Мертвий Півень”, а також талановитий актор. Жив у Львові, США, потім у Харкові, де став лідером харківського театру “Арабески”. Раптова смерть музиканта у 2021 року шокувала та стала великою втратою для українського мистецького середовища. Місько дожив лише кілька тижнів до 14 листопада, свого п’ятдесятиліття. На цю дату він планував презентувати новий альбом “13 пісень про любов”. 

Comments

.,.,.,.