Львівський суд: Нацрада повинна покарати телеканали за російські фільми

 

Львівський окружний адміністративний суд задовольнив позов місцевого активіста Святослава Літинського, який просив зобов’язати Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення відреагувати на порушення українського мовного законодавства. Серед порушників телеканали «Інтер», «1+1» та «Україна», пише lviv-trend.in.ua.

Мовне питання на часі 

C:\Users\G0NTaR\Desktop\Robota\27.jpg

Нагадаємо, 16-го липня цього року набув чинності Закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Однією із норм закону визначається, що тільки державна мова є мовою поширення та демонстрування кінофільмів на території України. У той же час кіно іноземного виробництва має демонструватися в українському озвученні, дубляжі чи із субтитрами. При цьому час реплік із субтитрами не має бути більшим, ніж 10% від тривалості самого фільму. 

Однак не всі загальнонаціональні телекомпанії скоригували свій контент, продовживши показувати серіали та фільми на російській мові. Дехто вдався до українських субтитрів, проте не виконував 10% норму, а демонстрував їх увесь час. 

За виконанням цього закону повинна стежити Національна рада з питань телебачення і радіомовлення, яка часто закривала очі на порушення мовних квот на українському телебаченні, посилаючись на застарілі методи моніторингу телевізійних каналів. Однак у липні штраф у розмірі 71 тисячі гривень таки «вліпила» телеканалу «1+1» за серіал «Кухня», який транслювали російською мовою. 

Звернення Святослава Літинського до Нацради

C:\Users\G0NTaR\Desktop\Robota\25.jpg

На початку серпня львівський громадський активіст, захисник української мови Святослав Літинський подав звернення до Нацради з питань телебачення та радіомовлення для з’ясування, чи українські телеканали дотримуються мовних квот. Також озвучив прохання покарати порушників українського законодавства, пише ZAXID.NET

Нацрада надала відповідь активісту із підтвердженням виявлення порушень на телеканалах «Україна», «1+1» та «Інтер». Проте штрафи на порушників не наклали, відхрестившись відсутністю повноважень.  

Святослава Літинського не влаштувала бездіяльність органу, який має регулювати питання телебачення та радіомовлення, тому він подав позов із вимогою реакції Нацради на відверте порушення мовного законодавства. 

17-го листопада Львівський окружний адміністративний суд розглянув позов львів’янина. Суддя побачив у діях Нацради спробу ухилення від виконання   обов’язків. Відповідно до ч. 1 ст. 70 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», Нацрада повинна контролювати дотримання та забезпечити виконання вимог, в тому числі і українського законодавства у сфері телебачення і радіомовлення. А стаття 10 цього закону обумовила обов’язкову частку мовлення державною мовою.

Отже, суд задовольнив позов Літинського. Тепер Нацрада або уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь повинні виконати вимоги законодавства і накласти штрафи на телевізійні канали, які продовжували трансляцію фільмів та серіалів на російській мові.  

Comments