Етногурт “Бурдон” – мелодія Карпат

Останнім часом серед музичних стилів особливо популярним став етнічний напрям, коли відтворюють фольклор різних країн, поєднують його з сучасними ритмами. Серед українських музичних колективів особливо популярним є львівський гурт “Бурдон”, пише lviv-trend.in.ua.

Як усе починалось

Музичний гурт бере свій початок з 2002 р., коли ужгородець Ростислав Татомир та уродженка Кропивницького Олена Єременко вирішили створити музичний колектив, який би виконував фольклорну музику, використовуючи різноманітні музичні інструменти. Татомир грав на гітарі, мандоліні, дримбі, а Єременко – на скрипці. Згодом до складу гурту увійшли Юлія Таранчук (флейта), Дмитро Іглін (альт), Дмитро Подолянчук (гітара), Едуард Іванюшенко (перкусія). Татомир розпочинав свою музичну кар’єру з гри на класичній гітарі, займався народними танцями, грав рок. Сам Татомир згадує, що працював з Оленою ще з 2000 р. у проекті “Право на Казку”. 

Гурт назвали “Бурдоном”, що у музиці означає постійний звуковий тон на фоні мелодії, частіше в музиці давній і традиційній або в будові народних інструментів (дуда, ліра колісна, дримба). Члени колективу виконують  музику інспіровану різноманітним фольклором, хоча домінують мелодії Карпатського регіону.

Вперше музиканти виступили у грудні 2002 р. в ефірі радіо “Львівська хвиля”, виступали на фестивалі середньовічної музики “Містерія”. Перший дебютний концерт “Бурдону” пройшов 2003 р. У 2004 р. в репертуарі музикантів, окрім українського матеріалу були провансальські мелодії, французькі буре, італійські сальтарелло та інші.

 Володарі престижної нагороди

Аби музика, яку виконує “Бурдон” була живою та автентичною, музиканти використовують багато екзотичних інструментів, такі як фіделя, тапан, східна дарабука та інші. Ці мелодії члени колективу поєднують з сучасним аранжуванням, додають щось нове. На дебютному диску “Re:Карпатія”, що вийшов у 2006 р., можна почути не лише гуцульські коломийки, співи бойків та лемків, угорські чардаші, а й екзотичні мелодії етнічної  меншини угорців з території Молдови. 

У 2010 р. вийшов альбом гурту “Тайстра Чугайстра”, а у 2013 р. – “Дівиця”. В альбомі “Тайстра Чугайстра” окрім українських пісень, гуцульських та буковинських коломийок, увійшли також болгарські та румунські танці, інші матеріали.    

До складу колективу сьогодні входять семеро осіб – Оксана Гринько (спів, акордеон), Дана Бончук (спів, пардон), Михайло Качалов (фідель), Маркіян Турканик (скрипка), Любомир Іщук (перкусія), Іван Огар (контрабас), Ростислав Татомир (бузукі, спів). Огар найстарший серед музикантів, має величезний досвід створення фольклорної музики. 

Усі музиканти мають музичну освіту, володіють різноманітними інструментами та мають величезний досвід. Татомир закінчив музичну школу (гітара), Ужгородський коледж мистецтв, Львiвську академiю мистецтв (кафедра графiчного дизайну). Протягом 1998-2001 р. був учасником львівського проекту “Право на Казку”. Єременко навчалась у музичних школі та училищі, Львівській музичній академії (скрипка). Працювала з колективами “Королівські зайці”, “Право на Казку”, “Віранда” та інші. Олена грає навіть на такому екзотичному інструменті як шведська морахарпа. Гринько закінчила музичну школу по класу фортепіано, виступала у фольк-тріо “Сонях”. Качалов встиг попрацювати у таких групах як “Welladay”, “Чувакос Крутос”, “Фанфаре Оркестр”, інші.

Музиканти “Бурдону” беруть участь й у інших проектах. Гурт був учасником багатьох музичних фестивалів (у тому числі й “Країни мрій”, “Флюгерів Львова”, Korrö Folkmusikfestival, Cest is d’ best), виступав у Канаді, Узбекистані, Німеччині, Польщі, Швеції та інших країнах. 

Гурт “Бурдон”

У 2016 р. гурт став учасником фестивалю “FolkHerbst”, що проходив у Німеччині.  На цьому заході українські музиканти отримали найбільш вагому нагороду у жанрі “фольк” – “Eiserner Eversteiner”. Члени коллективу набрали 6,8 балів із 7, встановивши рекорд за усі 24 роки проведення фестивалю. В різні роки цю премію отримували такі всесвітньо відомі гурти як “Garmarna” (Швеція) чи “Amsterdam Klezmer Band” (Нідерланди). З українських гуртів номінантами також ставали “Hudaki Village Band” з Закарпаття.

Українські музиканти співпрацюють із своїми іноземними колегами. Зокрема з проектом “Čači Vorba” (Чачі Ворба), музиканти якого досліджують народну музику східної Європи і зокрема циганську. З польських гуртів контактують з “Yerba Mater”. Завдяки “Бурдону” музиканти знайомлять світ з українськими традиціями та культурою, популяризують українську музику.

Comments

.