Вистава «Гуцульський рік» у Львові: містерія про гуцульське життя

6 лютого драматичний театр імені Марії Заньковецької показав виставу «Гуцульський рік» за твором письменника та етнографа Гната  Хоткевича. Режисером-постановником вистави є заслужений діяч мистецтв України Вадим Сікорський, художницею-постановницею – Наталя Тарасенко, музичне оформлення створював Іван Небесний, а хормейстер вистави – Оксана Явдошин, пише lviv-trend.in.ua.

Про що вистава?

Ця етнографічна вистава про гуцульську культуру, в основі якої – бажання людини жити в гармонії з собою та іншими. Сценічна історія показує весь календарний гуцульський рік з його обрядами (власне, цим і обумовлена назва). Найзначніші ритуальні дійства – Святвечір, Великдень, Весілля та Похорон – ілюструють обрядову складову гуцульського року.

Глядач має чудову змогу зануритись у яскравий світ гуцульського народу, ознайомитись із його старовинними обрядами, атмосферою традицій, послухати автентичну говірку.

«Гуцульський рік» має цікаву театральну історію.

У 1910 році Гнат Хоткевич заснував аматорський колектив для того, щоби показати світові самобутність давньої Гуцулії. Акторський склад він тоді наповнив корінними гуцулами, що мали завдання грати самих себе. Зовсім скоро цей аматорський театральний гурток став справжнім напівпрофесійним театром. Багато п’єс для постановок цього театру власноруч написав Гнат Хоткевич, серед яких і «Гуцульський рік».

Зараз же ця вистава дещо відходить від засад Гната Хоткевича, проте основна її мета збережена – ознайомлювати глядачів із неповторною культурою гуцулів, їхніми обрядами. До ідей Гната Хоткевича додали цікаву хореографію, красиві костюми й багато музики та пісень. Тож сучасна постановка вистави показує унікальний світ гуцульського краю не лише завдяки майстерній акторській грі.

До речі, самі декорації та костюми змінюються залежно від показаної у виставі пори року. Наприклад, з настанням весни карпатські краєвиди на сцені стають зеленими, у той час як актори одягають зелено-лазурові свитки. А от під час показу похорону сценографія Карпат набуває фіолетового відтінку, актори ж на очах у глядачів переодягаються в чорне.

Прем’єра вистави в театрі імені Марії Заньковецької відбулася в переддень 60-річчя режисера Вадима Сікорського – 28 жовтня 2018 року. Працювали над її створенням заньківчани майже рік. Вони довго збирали та опрацьовували фольклорно-пісенний матеріал. Ба більше, творці вистави їздили в експедиції у Карпати, щоби сповна проникнутися гуцульськими традиціями й діалектом. Усі ці зусилля не даремні, бо переглядаючи виставу, глядачі отримують справжнє естетичне задоволення від вдалої постановки, насолоджуються танцями, співами, ну і, звісно, різноманітними кольорами одежі виконавців.

Театр імені Марії Заньковецької ще неодноразово покаже гуцульську містерію, а тому у всіх бажаючих буде можливість побачити це «етнографічне представленє в ІV діях» (так визначив жанр свого твору сам Гнат Хоткевич).

Наступний найближчий показ вистави запланований на 12 березня.

Comments

.