Львівська опера є однією з найвідоміших споруд у місті Лева. Будівля театру побудували в поєднанні стилів бароко та ренесансу за проєктом польського архітектора Зиґмунда Ґорґолевського, пише lviv-trend.in.ua.
Про створення та відкриття Львівської опери
Місце для спорудження театру міська влада обирала досить ретельно. На вибір подали декілька локацій, а саме: площу Івана Підкови, біля церкви Святого Михайла, парк Івана Франка та проспект Свободи.
Першого каменя для спорудження будівлі поклали у 1896 році. Це відбулося з різними урочистостями, де виголошували промови та читали поезію. Будівництво розпочали у 1897 році.

А вже в жовтні 1900 року відбулося відкриття театру, що стало визначною подією для міста. Як описує цей день тогочасний часопис «Діло», на відкритті були присутні архітектор Зиґмунд Ґорґолевський, мер міста Ґадзімір Малаховський та намісник Галичини Леон Пінінський. Крім того, були закордонні гості та різні діячі культури.
Перша вистава в Львівській опері відбулася того ж дня на пів сьому годину вечора. Програма складалася з трьох творів: комедія «Відлюдники та поет» Олександра Фредра, опера «Янек» Владислава Желенського та спеціальний пролог «Казка літньої ночі», написаний до відкриття театру Яном Каспировичем.
Спочатку Львівські оперу називали Великим міським театром. У 1956 році він отримав назву імені Івана Франка до сторіччя від дня народження Великого Каменяра. У 2000 році офіційною назвою культурної установи стала – Львівський академічний театр імені Соломії Крушельницької, а у 2005 він отримав статус національного.
Перші вистави, які показували у театрі
Після відкриття театр мав досить насичений репертуар. Тут львів’яни мали змогу відвідати вистави щодня. Показ відбувався здебільшого творів іноземних авторів.
Тоді в репертуарі Львівської опери були драматичні твори, музичні та хореографічні постановки. Зокрема можна було переглянути комедію «Модні спазми» Войцеха Богуславського, драму «Нова Деяніра» Юліуша Словацького, оперу «Галька» Станіслава Монюшка, комедію «Наші наймиліші» Віктор’єна Сарду, оперу «Фауст» Шарля Гуно, драму «На щастя» Станіслава Пшибишевського тощо.

Цікаві факти про театр
З Львівською оперою пов’язано чимало неординарних історій та фактів. Розглянемо найбільш цікаві.
- Надзвичайно цінною та вишуканою є завіса «Парнас». Її створив у Римі художник Генрик Семирадський на замовлення театру. На картині зображено події, які відбуваються на грецькій горі Парнас. Там можна побачити богиню Феміду та віщунку Піфію, а також вісім муз.

- На фасаді Львівської оперу знаходиться скульптура «Слави». Існує легенда, що одного разу місцевий медик помітив, що скульптура схожа на образ вагітної жінки, бо має круглий живіт. Він вирішив дізнатися правду та розшукав скульптура. Той дав йому адресу жінки, з якої ліпив «Славу». Виявилося, що вона справді була вагітна, коли позувала для скульптура.
- Крім статуї «Слави», на театрі розміщені статуї «Трагедеї» та «Музики». Творцем усіх трьох робіт є скульптор Петро Війтович.
- Справжнім витвором мистецтва є вестибюль театру. Над ним працювали італійські майстрі, під керівництвом Тадеуша Попеля. На стінах містяться різні візерунки, скульптури та картини, деякі з яких оздоблені позолотою.

- Відома оперна співачка Соломія Крушельницька, ім’я якої має театр, була тут на гастролях один раз. Це відбулося в квітні 1903 році. Тоді вона виступила в 9 виставах: «Графиня», «Жидівка», «Галька», «Манон», «Трубадур», «Гугеноти».
- На відкритті театру відбулася прем’єра опери «Янек», де виступив український виконавець Олександр Мишуга. Опера зображувала життя мешканців Карпат.