Про сучасного режисера зі Львова Олександра Фразе-Фразенка

Ім’я Олександра Фразе-Фразенка відоме передусім завдяки його фільмографії, проте, окрім режисерської діяльності, він ще й також поет, музикант і перекладач, пише lviv-trend.

Олександр Фразе-Фразенко народився у Львові шістнадцятого червня у 1989 році. В місті Лева він виріс та здобув освіту в Українській академії друкарства, отримавши фах редактора та журналіста. 

Цікаво, що прізвище Фразе має іноземне коріння. За батьківською лінією Олександр походить з родини французьких шляхтичів, звідки й незвичне прізвище.

Поезія й музика Олександра Фразе-Фразенка

Ще під час навчання в Гуманітарній гімназії у Львові Олександр почав писати вірші та познайомився з відомими українськими поетами львівського інтелектуального середовища — Андрієм Содоморою, Ігором Калинцем, Віктором Небораком, які вплинули на світогляд та творчий стиль режисера.

C:\Users\smail\Desktop\54a0fbab-283e-48c1-a9ff-67faa5f76949.jpg
О. Фразе-Фразенко/Міок

Дебютував Фразе-Фразенко з добіркою віршів у львівському культурному журналі “Дзвін”. Це сталося у 2005 році.  У студентські роки ще паралельно Олександр працював журналістом, а згодом – редактором у таких видавництвах як: “Астролябія” та “Піраміда”. У той же час експериментував з музикою та фотографією, організував кілька своїх виставок фотографії та графіки, а в 2006 році випустив власний музичний альбом під назвою “Пісеньки з міста”. Наразі його музичний доробок складає близько п’ятдесят альбомів.

Вже наступного, 2007 року Олександр Фразе-Фразенко видає власну збірку поезії під назвою “Історія одного вбивці. Сонети”. Другою видає збірку “Сутінковий дім”  вже у 2009 році. В цей час Олександр імпровізує з музикою.  Також з композитором Юрієм Яремчуком випускає музичний альбом з цікавою назвою “Карантин”.

Фільмографія та реалізація проєктів Олександра Фразе-Фразенка

Кар’єру режисера Фразе-Фразенко розпочав у 2006 році з короткометражних фільмів, серед яких: “Смерть поета”, “Зорі”, “Щось недосконале”. Зацікавлення Олександра поезією яскраво відбивається у його фільмах. І вже у 2009 році він знімає перший фільм, де розповідає біографію поета Назара Гончаря під назвою “Метаморфоза”.

А в 2013 році разом зі своєю дружиною Ольгою Фразе-Фразенко засновує кінокомпанію “OFF Laboratory”, де й вийшли його усі наступні фільми. Його доробок у фільмографії нараховує близько тисяча стрічок. Однак, найвідомішим є його проєкт циклу “Поети”, у рамках якого вийшли такі фільми, як: “Чубай” (2014) про львівського поета-легенду XX століття — Григорія Чубая; “Дім на сімох вітрах. Портрет Василя Махна” (2015) про українського поета, який живе в Нью-Йорку Василя Махна.

C:\Users\smail\Desktop\73eaea0d-0ba2-4ba1-9dfb-a63a9e21aec8.jpg
Богдан Рубчак. Кадр з фільму “Акваріум у морі”/Eneida.TV

У 2017 році вийшов фільм “Пан Ніхто” про поета й дисидента Ігоря Калинця. У 2018 — “Casi Desnudo” присвячений осмисленню постаті Юрія Тарнавського й його авангардного письма. У 2019 — шостий повнометражний фільм цього циклу — “Нью-Йорк. Маланюк” про українського письменника — Євгена Маланюка.

Документальна стрічка “Акваріум в морі” (2016) про Нью-Йоркську групу поетів, на прем’єрі якої у Вроцлаві вперше за півстоліття зібралися більша частина її  представників — Юрій Тарнавський, Женя Васильківська, Богдан Рубчак, Богдан Бойчук та Василь Коверко.

C:\Users\smail\Desktop\54d381ab-e39f-4c6c-ae51-72d97ea2ed79.jpg
Ігор Калинец. З фільму “Пан Ніхто”/Читомо

Також Олександр Фразе-Фразенко працює над фільмами про Олега Лишегу та Василя Барку, які теж незабаром зможуть побачити глядачі. Загалом, документально-художні фільми про поетів Фразе-Фразенка кінокритики оцінюють високо, адже у цих стрічках автор майстерно поєднав життя й творчість поетів, залучивши у фільм як розповіді й інших сучасних письменників про героїв фільмів, так і поетичні вставки та прижиттєві читання самих поетів.

Comments

.,.,.,.